Viete, ako predchádzať Alzheimerovej chorobe? Vyskúšajte 1O trikov na trénovanie mozgu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Drazen Zigic, DC Studio

Nielen telo a duša potrebujú starostlivosť, ale aj mozgové bunky sú v rovnakom stave ako svaly. Ak ich neposilňujete, začnú slabnúť a odumierať. Venujte chvíľu týmto desiatim jednoduchým trikom, ktoré vám pomôžu udržať si myseľ sviežu až do vysokého veku.

Mozgové bunky, známe aj ako neuróny, sú základné bunky nervového systému, ktoré sú zodpovedné za prijímanie, spracovávanie a prenos informácií. Tieto bunky komunikujú prostredníctvom elektrických a chemických signálov, ktoré umožňujú koordináciu a vykonávanie rôznych telesných funkcií, ako sú pohyb, vnímanie, myšlienky a emócie.

Rovnako ako telo a duša, aj mozgové bunky si vyžadujú pozornosť. Ak ich neaktívne trénujete, môžu slabnúť a odumierať, podobne ako svaly. Vyhraďte si čas na týchto desať jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu udržať vašu myseľ čerstvú až do staroby, píše portál dama.cz.

1. Výmena stoličiek

Máte obľúbený stôl v kaviarni, stoličku na stretnutí, zaužívané miesto na pohovke alebo pri jedálenskom stole? Z času na čas si sadnite niekam inam. Budete mať iný výhľad a prídete na iné myšlienky. Koniec koncov, na podobnom princípe funguje aj feng-šuej, harmonizácia energií v priestore.

Ak to dokážete, budete tiež vedieť, že netrpíte obsedantno-kompulzívnou poruchou, ktorá núti ľudí robiť stále tie isté veci a ktorú mnohí z nás majú bez toho, aby si to uvedomovali.

2. Iné názvy

Skúste dávať veciam iné názvy, ako to robíte zvyčajne, a potom o nich diskutujte s niekým, kto bude mať prehľad. Stôl sa zrazu môže volať strom alebo lyžica, šálka môže byť koleso, šnúrky do topánok, cesnak atď. Mozog začne trénovať a objavovať rôzne súvislosti… a rozhovor sa stane naozaj živým a zábavným.

3. Čítajte si

Prečítajte si texty, o ktorých musíte premýšľať a v ktorých budú slová, ktoré ešte nepoznáte. Čítajte aj nahlas. Urobíte radosť tým, ktorým čítate, nielen svojmu mozgu. Rovnakú službu vám urobí aj učenie sa cudzieho jazyka a konverzácia v ňom.

4. Zavrite oči

Zrak používame najviac zo všetkých zmyslov. Preto je dobré občas zavrieť oči a snažiť sa vychutnať si všetko hlavne hmatom. Napríklad ranná sprcha… Zatvorte oči a skúste sa mydliť naslepo, o to viac si vychutnávajte všetky hmatové vnemy.

5. Rozprávajte sa

V dobe elektronickej komunikácie a sociálnych sietí o sebe vieme viac, ako by sme chceli, ale zároveň sa čoraz menej rozprávame. Je to škoda, pretože pokiaľ ide o tréning mozgu, sociálna komunikácia má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie.

6. Sklopte hlavu nadol

Niekedy je užitočný nielen stoj na hlave (rozprúdi krvný obeh a uľaví nohám a je známe, že jogíni stoja na hlave aj niekoľko hodín denne), ale aj otočenie niektorých obľúbených predmetov hore nohami. Napríklad obrazy, hodiny na stene, kalendáre, knihy v knižnici. Vyskúšajte to a hneď pocítite, ako sa vám mozog rozbehne.

7. Používajte viac ľavú ruku

Štúdie dokázali, že ak si budete čistiť zuby opačnou rukou, než ste zvyknutí, posilníte hemisféru, ktorá nie je vo vašom mozgu dominantná. Skúste si teda nielen čistiť zuby ľavou rukou, ale aj otvoriť zubnú pastu a naniesť ju na zubnú kefku.

Ďalšou výhodou je, že prestanete mentálne fungovať takpovediac na autopilota a takto sa oveľa rýchlejšie prebudíte.

8. Zapojte nos a uši

Toto je jeden z najpríjemnejších tipov – choďte si kúpiť parfum – iný ako zvyčajne – aby ste si vychutnali nový pocit z novej vône. Vychutnajte si vôňu kávy, čerstvo rozkvitnutých kvetov atď. otvorte okno, zavrite oči a počúvajte a vnímajte všetky podnety, ktoré svet okolo vás prináša.

9. Odstráňte stereotypy

Tento autopilot, na ktorom fungujeme väčšinu dňa (a niektorí ľudia väčšinu svojho života), nás niekedy môže zaviesť do veľkej slepej uličky. Áno, stereotyp nám dodáva sebadôveru, ale zároveň môže spôsobiť, že nielen my, ale najmä náš mozog zlenivie.

Skúste robiť niektoré zaužívané rutiny inak, zmeňte zaužívané rituály za iné. Choďte do práce iným spôsobom, zmeňte stanicu, dajte si na raňajky niečo iné ako zvyčajne.

10. Nakupujte inak

Kupujete v supermarkete stále tie isté veci? Možno je to preto, že chodíte po tých istých uličkách a pozeráte sa len do výšky očí – a tam mimochodom obchodníci umiestňujú najdrahšie položky, ktoré chcú rýchlo predať. Lacnejšie výrobky sú zvyčajne umiestnené v nižších alebo vyšších regáloch.

Keď pôjdete nakupovať, opäť zdvihnite alebo sklonite hlavu a pozerajte sa do diaľky. Precvičíte si mozog, čo vás vyvedie z bežnej rutiny – a krčnú chrbticu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie