Viedol masívnu kampaň proti Korčokovi, vyviazol iba so smiešnou pokutou. Dva návrhy súd ZMIETOL zo stola

korčok-draxler
Exminister školstva Juraj Draxler, kandidát na prezidenta Ivan Korčok. V krúžku minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, europoslanec Branislav Ondruš. Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav NovákJakub Kotian
Reklama

Nadácia ďalej dodáva, že Ministerstvo vnútra nechcelo o rozhodnutí poskytnúť informácie.

Bývalému ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi vymeral Okresný súd v Bratislave pokutu za antikampaň, ktorú v prezidentských voľbách viedol proti Ivanovi Korčokovi.

Platená antikampaň

Podľa informácií Nadácie Zastavme korupciu (NZK), Draxlerovi priznali porušenie zákona o volebnej kampani. Nadácia upozornila na Draxlerovo občianske združenie, ktoré počas vlaňajších volieb na prezidenta platilo reklamu na Facebooku proti kandidátovi Korčokovi.

Nadácia dodáva, že zákon takéto konanie zakazuje. „Platená antikampaň stránky Voľte s rozumom o.z. mala podľa knižnice reklám zásah až do 2,2 milióna účtov. Draxler na ňu vynaložil približne 11-tisíc eur. Rozdiel medzi kandidátmi v druhom kole bol pritom len 165-tisíc hlasov,“ píše Nadácia.

Milan Suchý z NZK dodáva, že nezákonná kampaň v tak masívnom meradle mohla potenciálne ovplyvniť konečný výsledok volieb, píšu noviny.sk.

NZK zároveň kritizuje, že exministrovi vymerali najnižšiu možnú pokutu, 300 eur, pričom horná sadzba sa pohybuje na hodnote 30-tisíc eur.

„Je absurdné, že za nezákonné ovplyvňovanie prezidentských volieb v krajine vyviazne páchateľ s pokutou nižšou ako za prekročenie rýchlosti pri šoférovaní,“ doplnil Suchý.

Zlá správa pre právny štát

Okrem Draxlera sa do platenej antikampane zapájali aj šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok a europoslanec Branislav Ondruš, ktorý v tom čase pôsobil ako štátny tajomník.

Nadácia podala na rovnaké prípady sťažnosť, ale Okresný súd pristúpil k poslancom odlišne a návrh zmietol zo stola. Podľa právnika NZK Ľubomíra Daňka malo ísť o totožné konania, rozdiel bol iba v tom, že aktéri v zamietnutých prípadoch sú aktívnymi politikmi.

Obavy vyvoláva aj skutočnosť, že o Šutajovi Eštokovi rozhodovali jeho podriadení, čím mohol byť úrad politicky ovplyvnený a nevychádzal z faktov.

„Je to mimoriadne zlá správa pre právny štát a budovanie dôvery občanov v inštitúcie,“ skonštatoval Daňko.

Nadácia ďalej dodáva, že Ministerstvo vnútra nechcelo o rozhodnutí poskytnúť informácie. „Odpovede sme pýtali prostredníctvom infozákona, žiadali sme aj o nahliadnutie do spisu. O výsledku rozhodnutia sme sa dozvedeli až po otázkach na ex-ministra Draxlera, ktorý nám potvrdil, že pokutu zaplatil a neodvolal sa,“ ozrejmila NZK.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova