fbpx

VIDEO ZÁSAHU: Policajti na fakulte UK od začiatku pátrali po nebezpečnom páchateľovi, vedenie tvrdilo opak

Vrah David Kozák (24) začal do študentov a pedagógov páliť zo svojich legálne držaných zbraní. Zdroj: X/The Standard, LBC

Ten okrem výpovedí policajtov obsahuje aj znalecké posudky, výsluchy poškodených, svedkov a ďalšie dokumenty.

Z nich vyplynulo, že už dve hodiny až hodinu pred začiatkom streľby na fakulte bolo v Hostouni na Kladensku jasno, že otec mladíka bol zavraždený.

„Bolo zistené, že vo veci nejde o avizované úmrtie, ale o vraždu osoby (otca),“ stojí v jednom z policajných dokumentov popisujúcom situáciu v Hostouni, ktorý vyhotovil jeden z policajtov po svojom príchode o 13:15 osudného dňa.

O dvadsaťštyriročnom Davidovi Kozakovi potom policajti tvrdili, že je nezvestný a podozrivý z usmrtenia vlastného otca. Polícia ale na tlačových konferenciách uvádzala, že sa to potvrdilo až po streľbe, o 16.12 h.

Až neskôr Matějček postupne začal svoje slová o pátraní len po samovrahovi korigovať, ale stále vo svojich vyjadreniach zdôrazňoval, že zasahujúci policajti nemohli vedieť, že mladík je vrah.

„Dostali sme informáciu, že páchateľ je držiteľom legálnych zbraní. Páchateľ bol nebezpečný, bol nebezpečný sám sebe, chcel spáchať samovraždu a avizoval to. Tým pádom je nebezpečný sebe i okoliu, keď ho niekto bude chcieť zastaviť, eliminovať,“ poznamenal Matějček na ďalšej tlačovej konferencii 9. januára.

„Pre mňa to bol človek, ktorý chce spáchať samovraždu, môže mať pri sebe legálne držanú zbraň, čo by mohlo byť relatívne nebezpečné,“ doplnil vtedy. O pátraní po „nebezpečnom páchateľovi“ či „vrahovi“ ani slovo.

Kritika poškodených aj politikov

Aj za to okrem iného schytal kritiku, že celé mesiace voči nim zahmlievali, on aj ďalší zástupcovia polície a tiež minister vnútra Vít Rakúšan počas júnového rokovania snemovného bezpečnostného výboru od poslancov, ale aj niektorých pozostalých po obetiach streľby.

„Opakovane tvrdili, že pátrali len po samovrahovi, teraz priznali, že po vrahovi. Tvrdili, že nevedeli, že otec páchateľa bol zavraždený,“ pripomenul vtedy podpredseda bezpečnostného výboru a opozičný poslanec Jiří Mašek (ÁNO).

Nielen politici, ale hlavne pozostalí sa od začiatku dožadovali jasných odpovedí a vyvrátenia početných bielych miest a tiež prípadné ospravedlnenia. Doteraz nezazneli.

„Nikto nie je schopný povedať niečo v zmysle: podcenili sme to, mali sme to tam vypratať (budovu fakulty na Palachovom námestí, pozn. red.). Určite by som od nich čakal väčšiu sebakritiku a ospravedlnenie,“ podotkol v júnovom rozhovore pre Novinky brat jednej zo zastrelených študentiek.

V nedávnom uznesení o odložení prípadu podľa neho chýbajú jednoznačné informácie o tom, ako a na základe čoho sa polícia pred zákrokom rozhodovala, aké kroky bude pri pátraní po študentovi robiť, aké poznatky už mala, napríklad o predchádzajúcej vražde jeho otca toho istého dňa v dome v Hostúni na Kladensku.

„Prístup polície po útoku ma sklamal. Z môjho pohľadu to silne nezvládli, hlavne komunikáciu. A čo viem, tak ostatné rodiny to mali rovnaké. Mňa vždy rozčúlia, keď sa v médiách vychvaľujú, ako to perfektne zvládli,“ poznamenal pozostalý po zavraždenom dievčati.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie