Najmenej 41 ľudí zahynulo po niekoľkých hodinách prívalových dažďov. Cez víkend ich vyvolali bleskové záplavy a studený prúd lávy zo sopky v západnej Indonézii, informuje Aljazeera.
Miestny predstaviteľ uviedol, že ďalších 17 ľudí zostalo nezvestných po tom, ako lejak v sobotu večer zmietol popol a veľké kamene z vrchu Marapi, najaktívnejšej sopky na ostrove Sumatra.
Traja ľudia sú nezvestní v okrese Agam a 14 ľudí v Tanah Datar, sú to najviac povodňami postihnuté oblasti a sú domovom státisícov ľudí. Uviedol to Ilham Wahab, predstaviteľ úradu pre zmierňovanie následkov katastrof v Západnej Sumatre. Do pátrania po nezvestných bolo nasadených približne 400 ľudí vrátane polície, vojakov a miestnych záchranných zložiek, pričom použili najmenej osem bagrov a dronov.
Marapi vybuchla ešte v decembri a zabila viac ako 20 ľudí. Studená láva, tiež známa ako lahar, je vulkanický materiál, tvorí ho popol, piesok a kamienky, ktoré dážď roznáša po svahoch sopky.
Dážď mimoriadne obmedzel dopravu a doslova premenil cesty na bahnité rieky, stŕhal vozidlá a poškodil domy a ďalšie budovy. Poškodenie ciest sťažilo záchranné práce.
34 dead and 16 missing due to floods in Indonesia.
This is world wide. pic.twitter.com/uRTFqfDjte
— Islam (@AqssssFajr) May 12, 2024
Portál France24 píše, že tí, ktorí prežili, prehovorili o svojich drastických skúsenostiach.
„Počula som hrmenie a zvuk podobný vriacej vode. Bol to zvuk padajúcich veľkých skál,“ povedala domáca pani Rina Devina a dodala, že traja jej susedia sú mŕtvi.
„Bola tma, tak som použila mobil ako baterku. Cesta bola plná blata, skandovala som len ‚Bože, zmiluj sa!“. A potom zasa, znova a znova,“ povedala po svojej evakuácii do kancelárie miestneho úradníka.
Indonézia je v období dažďov náchylná na zosuvy pôdy a záplavy. V roku 2022 bolo pri záplavách na ostrove Sumatra evakuovaných asi 24 000 ľudí a dve deti zahynuli, pričom aktivisti za ochranu životného prostredia obvinili zo zhoršenia katastrofy odlesňovanie spôsobené ťažbou dreva.