Poslanci Národnej rady SR začali štvrtkové rokovanie návrhom na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele zákona o mediálnych službách. Následne bude parlament rokovať o návrhu v prvom čítaní. Na rad má potom prísť návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), ktorý je v druhom čítaní. Do parlamentu prišla návrhy predstaviť ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Z novely zákona o mediálnych službách vyplýva, že koordinačným orgánom pre dohľad nad dodržiavaním povinností poskytovateľov online sprostredkovateľských služieb vrátane internetových vyhľadávačov má byť Rada pre mediálne služby, píše TASR.
Diskusia o zmenách v RTVS má byť v obmedzenom režime, trvať má maximálne 12 hodín. Poslanci majú o zákone o STVR hlasovať hneď po prerokovaní. Vo štvrtok popoludní čaká poslancov i tradičná hodina otázok.
Proti schváleniu nového zákona o STVR, ktorý ruší RTVS, dlhodobo protestujú zamestnanci RTVS. Tí najnovšie natočili video, v ktorom si aj prelepia ústa páskou.
„Umlčanie RTVS sa blíži. Už vo štvrtok by mal parlament rokovať o zákone, ktorý telerozhlas zruší. Udeje sa to bez skutočnej snahy o skvalitnenie vysielania, naopak s účelom kontrolovať obsah. Ak zákon prejde, politici verejnosti ukážu, že ak sa im nepáči vysielanie, bezostyšne do neho môžu zasiahnuť – čo je jasná hrozba nielen pre nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie, pre slobodu médií na Slovensku, ale aj pre demokraciu,“ uvádzajú zamestnanci RTVS.
„Nám v RTVS to nie je jedno, nemôže to byť jedno ani verejnosti,“ tvrdia.
„Chceme slobodne informovať a záleží nám aj na vašom slobodnom prístupe k informáciám. Nechceme sa nechať umlčať, ale hrozí to. My nie sme len novinári, ktorí pripravujú spravodajstvo v rozhlase, televízii, na webe a sociálnych sieťach. Niektoré tváre a hlasy poznáte už roky. Iné sú menej známe alebo ich nepoznáte vôbec. Všetci sme dušou vysielania, dávame mu dlhé roky myšlienku aj formu. Každý robíme niečo iné, no spája nás láska k našej práci. Spája nás aj obava, že čoskoro dôjde k únosu verejnoprávnosti a obmedzeniu slobody slova na Slovensku,“ odkazujú vo videu, v ktorom majú prelepené ústa páskou.
Uvádzajú tiež, že nevysielajú len pre časť obyvateľov ale pre všetkých a chcú, aby to tak zostalo. „Slovensko práve teraz, v čase najväčších kríz potrebuje spoľahlivý a od akejkoľvek politickej moci nezávislý zdroj informácií. Potrebujeme silnú RTVS, musí byť pre všetkých. Chceme slobodné médiá,“ hovoria v závere videa.
Prvý štrajk
Zamestnanci RTVS tiež tento mesiac (10. 6.) prvýkrát v histórii štrajkovali. Formou protestného pochodu sa vtedy presunuli od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR, kde vystupovali rečníci.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)