Na severe Indie štrajkujú desaťtisíce farmárov. Tiahli na Dillí, ale polícia proti nim už 200 kilometrov pred hlavným mestom postavila betónové zátarasy. Farmári tak aspoň zablokovali stanice na výber mýta a zastavili tak prevádzku. Ich hlavnou požiadavkou sú garantované výkupné ceny pre všetky pestované komodity.
Vláda premiéra Narendry Módího požiadavky farmárov odmieta. V oblastiach, kde prebiehajú protesty obmedzila internetové pripojenie, zablokovala účty vodcov týchto štrajkov na sociálnych sieťach a na kritických miestach necháva na protestujúcich zhadzovať pomocou dronov slzný plyn.
Minulé farmárske protesty v Indii sa pred dvoma rokmi skončili úspechom farmárov. Boli namierené proti kľúčovému poľnohospodárskemu zákonu, ktorý vláda pod tlakom protestov naozaj stiahla.
Tými súčasnými protestmi sa farmári domáhajú rozšírenia zákona prijatého v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ktorý v reakcii na vtedajší drastický prepad cien uzákonil garantované výkupné ceny pre vybrané komodity. Farmári teraz chcú, aby to isté platilo pre všetku ich produkciu.
Súčasné protesty vypukli v štátoch, kde majú podľa agentúry AP farmári oproti zvyšku Indie relatívne lepšie podmienky. Pestujú totiž hlavne pšenicu a ryžu, ktoré patria medzi komodity s garantovanými cenami.
Došlo však k výraznej nadprodukcii, takže o tieto komodity nie je na trhu záujem. Navyše farmárom dochádza voda na pestovanie ryže a musia začať pestovať iné, negarantované komodity.
Minister poľnohospodárstva síce požiadavky farmárov odmieta, ale AP pripomína, že protesty prichádzajú v citlivom čase blížiacich sa všeobecných volieb a aj to, že farmári sú kľúčovou voličskou skupinou.
🇮🇳🚜A clip from the farmer's protests in India. Farmers are heading towards Delhi, India’s capital, but the police have blocked them from entering the city.
Not just in Europe but Even in India pic.twitter.com/s1rJTIfBvC— Mīkāʾīl (@Grey0973) February 19, 2024