Silné známky aktivity vykazuje sicílska sopka už od začiatku júla. Počas erupcie sa obvykle na niekoľko hodín uzavrie miestne letisko v Catánii. Tritisíc metrov vysoká Etna je aj obľúbeným cieľom turistov.
Etna je znova aktívna. Od 10. júla boli zaznamenané nové známky aktivity, sopečné otrasy a náhle emisie popola zo severovýchodného krátera. Oblasť na juh od sopky naposledy zahalil oblak sopečného popola v nedeľu, informoval portál Seznam Zprávy s odvolaním sa na agentúru Reuters.
Pri výstupe na južnú stranu sopky Etna na Sicílii zomrel cez víkend podľa horskej záchrannej služby americký turista.
Záchranná služba informovala, že sa 55-ročnému Američanovi počas výstupu na sopku urobilo zle, pravdepodobne v dôsledku úpalu. Záchranári dorazili na odľahlé miesto letecky, ale nepodarilo sa im turistu oživiť. Oficiálne inštancie teraz varujú ostatných turistov, aby si dávali na súčasné vysoké teploty na Sicílii pozor.
„Turisti, ktorí sa zúčastňujú na týchto výletoch, by nemali podceňovať riziká spojené s vysokými teplotami, silnou vlhkosťou a náhlym skokom v nadmorskej výške,“ uviedol Alfio Ferrara, hovorca alpskej záchrannej služby. „Turisti sa často zúčastňujú na týchto výletoch, pri ktorých dosahujú nadmorskú výšku 2000 až 2300 metrov, potom, čo strávili deň na pláži.“
Etna je najaktívnejšou európskou sopkou, tlejúca prakticky neustále. Má niekoľko hlavných a na 300 menších kráterov, z ktorých tiež vyviera horúca para a plyny. Sopka vysoká cez 3000 metrov je aj obľúbeným cieľom turistov.
Napriek viac ako 200 kráterom sa však láva z Etny od 19. storočia nedostala do žiadneho z okolitých miest. Popolček občas spôsobuje určité problémy a počas erupcie sa obvykle na niekoľko hodín uzavrie miestne letisko v Catánii. Po mnohých turistických chodníkoch sa dá bezpečne pohybovať aj počas erupcie, ak vás sprevádza kvalifikovaný miestny horský vodca.
🇮🇹 | Imágenes de la erupción del volcán Etna en Sicilia, Italia.
pic.twitter.com/g29wZ3zU8B— Alerta News 24 (@AlertaNews24) July 16, 2024