Ďalší kmeň, The Yine, ktorý nie je izolovaný a hovorí jazykom príbuzným Mashco Piro, už skôr informoval, že Mashco Piro „nahnevane odsúdil prítomnosť drevorubačov na ich pôde,“ uviedla organizácia Survival International.
Mashco Piro boli spozorovaní aj za hranicami v Brazílii, uviedla Rosa Padilha z rady domorodých misionárov brazílskych katolíckych biskupov v brazílskom štáte Acre.
„Utekajú pred drevorubačmi na peruánskej strane,“ povedala. „V tomto ročnom období sa objavujú na plážach, aby brali vajíčka tracajá (amazonskej korytnačky). Vtedy nachádzame ich stopy na piesku. Zanechávajú za sebou množstvo korytnačích pancier.“
Rosa Padilha dodáva, že „sú to ľudia, ktorí nemôžu žiť v mieri, sú nepokojní, pretože sú stále na úteku.“ Nie je to pritom prvýkrát, čo kmeň Mashco Piro naznačoval, že sa cíti zasiahnutý ťažbou dreva na svojom území. Pri dvoch incidentoch – jednom v roku 2011 a ďalšom v roku 2013 – sa totiž sprvu zdalo, že reakcia domorodcov vznikla len v záujme získať pozornosť vonkajšieho sveta.
🇵🇪 Nuevas imágenes muestran a un pueblo indígena no contactado bajo amenaza (FOTOS Y VIDEO)
🔴Los Mashco Piro representan el pueblo indígena no contactado más numeroso del mundo, según la organización Survival International (@survivalesp). https://t.co/wj944TuvN7 pic.twitter.com/8C0E286tno
— Perú21 (@peru21noticias) July 16, 2024
Minulý rok špeciálny spravodajca OSN pre práva domorodcov požiadal spoločnosť Canales Tahuamanu, aby zastavila ťažbu dreva a reagovala na obvinenia z „možného núteného kontaktu“ s izolovaným kmeňom. Spoločnosť nereagovala na žiadosť o komentár od Reuters, The Washington Post alebo iných spravodajských kanálov.
Survival International vyzýva tamojšiu Lesnú správcovskú radu, aby stiahla certifikáciu pre spoločnosť. „Toto je pripravovaná humanitárna katastrofa – je absolútne nevyhnutné, aby boli drevorubači vyhodení a územie kmeňa Mashco Piro bolo konečne riadne chránené. Rada musí okamžite zrušiť svoju certifikáciu Canales Tahuamanu – ak tak neurobí, bude to výsmech z celého certifikačného systému.“