VIDEO: Smutné dôsledky biznisu s ťažbou dreva. Najizolovanejší kmeň uteká z pralesa pred drevorubačmi

Reklama
Z amazonského pralesa na juhovýchode Peru v posledných týždňoch stále častejšie vychádzajú domorodci z kmeňa Mashco Piro. Núti ich k tomu činnosť drevorubačov, ktorí sa na tomto mieste chystajú ťažiť drahé a kvalitné cédrové a mahagónové drevo. Foto: X/@DataoftheWorld

Z amazonského pralesa na juhovýchode Peru v posledných týždňoch stále častejšie vychádzajú domorodci z kmeňa Mashco Piro. Núti ich k tomu činnosť drevorubačov, ktorí sa na tomto mieste chystajú ťažiť drahé a kvalitné cédrové a mahagónové drevo.

Kmeň Mashco Piro patrí medzi tie najizolovanejšie na Zemi, jeho členovia zatiaľ nemali takmer žiadny kontakt s okolitým svetom. Cielene sa mu totiž vyhýbajú, píše Česká televízia. Kmeň mal vymedzené bezzásahové teritórium od roku 2002.

Títo pôvodní obyvatelia opúšťajú bezpečie dažďového pralesa, aby okrem neho hľadali potravu a vzdialili sa od rastúcej prítomnosti drevorubačov, uviedla miestna skupina na ochranu práv pôvodných obyvateľov FENAMAD.

Portál USA Today dopĺňa vyhlásenie miestnej skupiny: „Toto je nezvratný dôkaz, že veľa ľudí z kmeňa Mashco Piro žije v tejto oblasti, ktorú vláda nielenže nedokázala ochrániť, ale v skutočnosti ju predala drevorubačským spoločnostiam,“ uvádza sa vo vyhlásení skupiny. „Pracovníci ťažby dreva by mohli priniesť nové choroby, ktoré by Mashco Piro vyhladili, a existuje aj riziko násilia na oboch stranách, takže je veľmi dôležité, aby boli teritoriálne práva Mashco Piro uznané a chránené zákonom,“ dodávajú.

Organizácia Survival International, ktorá zverejnila video, uviedla, že desiatky ľudí z kmeňa Mashco Piro sa takto priblížili brehu rieky v oblasti Madre de Dios na juhovýchode Peru blízko hraníc s Brazíliou. Aj tentoraz sa ako obvykle vyhli akémukoľvek kontaktu s ľuďmi, ktorí nie sú príslušníkmi ich kmeňa.

Vnútri územia obývaného ľuďmi z kmeňa Mashco Piro získalo niekoľko drevárskych spoločností koncesie na ťažbu dreva, najbližší z nich len niekoľko kilometrov od miesta, ktoré zobrazuje video. Jedna zo spoločností, Canales Tahuamanu, vybudovala podľa Survival International v tejto oblasti viac ako dvesto kilometrov ciest, po ktorých vozí vyťažené drevo.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie