Ekologické dôsledky únikov metánu z týchto skládok sa stávajú dvojnásobne ničivými v parných letných mesiacoch Dillí, kedy vysoko horľavý plyn pravidelne horí a mení hory odpadkov na toxické peklá. Uhasenie požiarov trvá niekedy aj týždne a do už aj tak silne znečisteného ovzdušia sa dostávajú dusivé splodiny.
Ľudia žijúci v blízkosti týchto miest opakovane opisujú letné mesiace ako peklo. Tridsaťšesťročný Mohammad Rizwan, ktorý vlastní obchod v susedstve skládky Ghazipur, povedal, že obyvatelia v okolí sú „najnešťastnejší ľudia v Dillí“.
In the run up to publication of Wasteland, I thought I’d share a few of the shots from my reporting. This is Ghazipur landfill, in New Delhi, one of the city’s megadumps, still common across India and the global south. pic.twitter.com/zL3zafi8t6
— Oli Franklin-Wallis (@olifranklin) June 9, 2023
„Hneď ako odpad skončí na skládke, mesto sa zasekne a nemožno nijako zabrániť produkcii metánu, ktorý potom spôsobuje všetky tie požiare a znečistenie,“ uviedol pre The Guardian Bharati Chaturvedi, zakladateľ a riaditeľ environmentálnej výskumnej a akčnej skupiny Chintan, ktorá sa zaoberá otázkami udržateľného nakladania s odpadmi v Indii.
Vláda v Dillí síce sľúbila, že skládky Ghazipur, Bhalswa a Okhla vyprace do konca roku 2024. Úrady však zároveň pripustili, že každý deň prichádza obrovské množstvo neseparovaného odpadu. Jeden z úradníkov, ktorý si neželal byť menovaný, označil tento termín za nereálny.