fbpx

VIDEO: Severokórejských tínedžerov potrestali za sledovanie juhokórejských drám

Dvaja tínedžeri odsúdení za pozeranie k-drámy. Zdroj: Youtube/One News PH

Počas troch generácií vlády Kimovcov sa Severná Kórea stala jednou z najchudobnejších krajín Ázie, aj keď režim nalieva peniaze do svojich vojenských a jadrových zbrojných programov. Medzitým je životná úroveň oveľa vyššia v Južnej Kórei, ktorá sa stala jednou z popredných svetových ekonomík.

Čoi Kyong-hui, riaditeľ inštitútu SAND, uviedol, že video naznačuje, že severokórejská vláda je ohrozená tým, že jej obyvateľstvo je vystavené kultúre z juhu. „Môžete vidieť, aký opatrný je severokórejský režim pri šírení a sledovaní kórejských drám. Zverejnením mien, adries a fotografií porušovateľov môžete vidieť vôľu režimu brať ľudí na zodpovednosť,“ povedal Choi. „Pridaním mien ľudí, ktorí nepriamo súvisia s týmto incidentom, môžete predpokladať, že režim tým chce zahanbiť a zničiť ich spoločenskú reputáciu.“

V roku 2020 Severná Kórea prijala „Zákon o protireakčnej ideológii a kultúre“, ktorý jej obyvateľom zakazuje distribuovať, sledovať alebo počúvať akýkoľvek juhokórejský kultúrny obsah. Porušenia sa trestajú rokmi tvrdej práce za malé množstvá zakázaného materiálu a dokonca smrťou za väčšie množstvá.

V jednej časti videa je text zákona zobrazený na obrazovke, čo naznačuje, že bol vyrobený niekedy po jeho prijatí v decembri 2020. Juhokórejská národná spravodajská služba (NIS) povedala pre CNN, že nemôže overiť, či je video pravé, ale uviedla, že agentúra „monitoruje súvisiace pohyby, keďže severokórejské úrady posilňujú dohľad a trestajú za prílev externých videí“.

Severokórejský zákaz všetkého juhokórejského presahuje všetky formy zábavy a zahŕňa spôsoby, slovnú zásobu – a dokonca aj účesy.

V roku 2021 juhokórejský zákonodarca, ktorý sa zúčastnil na brífingu tamojšej špionážnej agentúry, uviedol, že Pchjongjang zavádza prísne pravidlá o obliekaní a rozprávaní mladých ľudí. Napríklad juhokórejské ženy často používajú výraz „oppa“ pre svojich romantických partnerov – na severe je to teraz zakázané. Namiesto toho musia severokórejské ženy označovať svojich milencov za „mužských súdruhov“.

Propagandistické videá v krajine tiež odsudzujú správanie, ktoré ukazuje „zahraničný vplyv“, ako sú verejné prejavy náklonnosti, uviedol zákonodarca s odvolaním sa na juhokórejský NIS.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie