fbpx

VIDEO: Severokórejských tínedžerov potrestali za sledovanie juhokórejských drám

Dvaja tínedžeri odsúdení za pozeranie k-drámy. Zdroj: Youtube/One News PH

Juhokórejská výskumná skupina zverejnila vzácne zábery, o ktorých tvrdí, že ukazujú severokórejských tínedžerov odsúdených na ťažké práce za sledovanie a distribúciu K-drám, ktoré sú v krajine pustovníkov zakázané, informoval denník CNN.

Zverejnené zábery ukazujú dvoch tínedžerov stojacich na pódiu v amfiteátri zaplnenom stovkami ľudí v bielych košeliach, ktorí vyzerajú ako študenti. Tínedžeri, po stranách dvaja dospelí vo vojenskom štýle, stoja oproti šiestim ďalším dospelým, ktorí sedia pri troch stoloch v zadnej časti javiska.

„Nie je to tak dávno, čo sa konal verejný súdny proces,“ hovorí rozprávač, pričom pomenoval dvoch tínedžerov a povedal, že ich prichytili „sledovať a distribuovať nahrávky bábkového režimu“. Severná Kórea často hovorí o Južnej Kórei ako o „bábkovom režime“.

Rozprávač hovorí, že dvojica sledovala a distribuovala desiatky juhokórejských filmov a televíznych relácií a že každý z nich bol odsúdený na 12 rokov práce. „Mali len 16 rokov, boli len na začiatku svojho života. Nechali sa však zlákať cudzou kultúrou, čo nakoniec zničilo ich budúce cesty,“ hovorí rozprávač. Na obrazovke sa objavia aj mená učiteľov v triede tínedžerov.

Inštitút pre rozvoj juhu a severu (SAND Institute) so sídlom v Soule, ktorý spolupracuje so severokórejskými prebehlíkmi, získal nahrávku a distribuoval ju médiám. Predpokladá sa, že video bolo natočené počas pandémie covid-19.

Po celé desaťročia bola Severná Kórea takmer úplne uzavretá od zvyšku sveta s prísnou kontrolou nad tým, aké informácie sa dostanú dovnútra alebo von. Zahraničné materiály vrátane filmov a kníh sú zakázané, len s niekoľkými výnimkami schválenými štátom; tí, ktorí sú prichytení pri cudzom kontrabande, často čelia prísnemu trestu, hovoria prebehlíci.

Obmedzenia sa v posledných desaťročiach trochu zmiernili, keď sa vzťah Severnej Kórey s Čínou rozšíril a časti juhokórejskej popkultúry prenikli do krajiny. Ale tieto väzby sa odvtedy rýchlo zhoršili, v posledných rokoch sa opäť vrátili prísne pravidlá a došlo k tvrdým zásahom proti zahraničným médiám.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie