Vlastniť hodinky značky Rolex alebo Audemars Piguet bývalo donedávna symbolom postavenia. Nasadzovať si ich na zápästie počas nočných radovánok napríklad v londýnskom West Ende patrilo k bontónu mnohých bohatých. Nedávna séria lúpeží v hlavnom meste ich však od týchto prejavov okázalosti odrádza. A podľa mnohých tiež prispieva k poklesu dopytu po luxusných hodinkách.
Keď v apríli roku 2022 kráčal bývalý britský boxerský šampión Amir Khan po prechode vo východnom Londýne, prepadol ho ozbrojený muž. Zobral mu na zákazku vyrobené hodinky za 72 tisíc libier (takmer 85-tisíc eur). Vlani v júli si zase mačetou ozbrojený tínedžer v noci počíhal na hlásateľa a bývalého zbormajstra Aleda Jonesa. Z ruky mu stiahol hodinky značky Rolex v hodnote 17-tisíc libier (takmer 20-tisíc eur).
Nárast lúpeží hodiniek
Počty útokov predovšetkým v Londýne za poslednú dobu znepokojivo stúpajú. „Ľudia sú teraz jednoducho znepokojení. Svoje luxusné hodinky vnímajú ako dôvod na potenciálne prepadnutie,“ hovorí Paul Thorpe, bývalý predajca hodiniek, ktorý teraz prevádzkuje kanál na YouTube. Lúpeže podľa neho nie sú najväčším faktorom poklesu dopytu po luxusných hodinkách, ale prispievajú k nemu. „Prečo by ste vo veľkých mestách riskovali svoj život?“ dodáva.
Danny Pizzigoni, majiteľ bazáru The Watch Club v londýnskom West Ende, potvrdzuje, že súčasný nárast kriminality núti majiteľov hodiniek k tomu, aby sa ich zbavovali. „Ľudia k nám prichádzajú a hovoria, že svoje hodinky chcú predať, pretože sa boja ich nosiť.“
Cena akcií najväčšieho britského maloobchodného predajcu Watches of Switzerland, ktorý predáva okrem nových aj nosené kusy, klesla tento rok o 53 percent po tom, čo firma oznámila, že očakáva o desať percent nižšie tržby. Tiež spoločnosť Richemont, vlastník značky Cartier, uviedol, že jeho polročné tržby klesli o 17 percent.
Ceny hodiniek z druhej ruky klesajú už vyše roka. Index Bloomberg Subdial Watch, ktorý sleduje 50 najobchodovanejších modelov hodiniek podľa ich hodnoty, klesol od svojho vrcholu v apríli 2022 k dnešku o viac ako 40 percent, píše portál The Times.
Máme všetko pod kontrolou, tvrdí polícia
Len v roku 2022 bolo v Londýne ukradnutých viac ako šesť tisíc luxusných hodiniek, hovoria policajné štatistiky. Podľa štatistík majú zlodeji tendenciu zameriavať sa na dobre situované obete, ktoré opúšťajú krčmy a kluby v noci medzi 23. a 4. hodinou, a to hlavne v piatok a sobotu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)