Robot, ktorého úlohou je pohybovať sa v troskách druhého jadrového reaktora v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, úspešne odobral malú vzorku roztaveného jadrového paliva. Tento úspech predstavuje významný krok na ceste Japonska k odstráneniu následkov katastrofy.
Vzorku o veľkosti zrnka ryže odobral robot vo štvrtok (7.11.), uviedla spoločnosť Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), ktorá elektráreň spravuje. Japonskí odborníci na jadrovú energetiku označujú odber vzoriek za významný pokrok v úsilí o vyčistenie 880 ton vysoko rádioaktívnych trosiek, ktoré zostali po katastrofálnom roztavení reaktora po zemetrasení a cunami v roku 2011. Tieto informácie získal Newsweek.
Vzorka poskytuje dôležité informácie, ktoré sa použijú pri vývoji budúcich stratégií odstraňovania roztaveného paliva a navrhovaní potrebných technológií vrátane modernej robotiky na presun do najnebezpečnejších oblastí zničeného reaktora.
.@OfficialTEPCO announced it has successfully completed the trial removal of a sample of fuel debris from the primary containment vessel of unit 2 at the damaged Fukushima Daiichi #nuclear power plant https://t.co/dSybo9OILi pic.twitter.com/n16DA7tMKF
— World Nuclear News (@W_Nuclear_News) November 7, 2024
Spoločnosť TEPCO pri svojom úsilí o odstránenie trosiek narazila na mnohé prekážky. Misia, ktorá sa začala v auguste a mala trvať dva týždne, sa predĺžila pre viaceré meškania spôsobené technickými problémami a poruchami zariadení.
Ďalšie oneskorenie spôsobila mechanická porucha robota a následná porucha kamery.
Napriek tomu sa 30. októbra robotovi s prezývkou Telesco podarilo úspešne odrezať trojgramovú vzorku z hromady roztaveného paliva, ktoré ležalo na dne primárnej ochrannej nádoby reaktora.
Odborníci to vidia na viac ako sto rokov
Hoci si spoločnosť TEPCO a japonská vláda stanovili cieľ dokončiť dekontamináciu do 30 až 40 rokov, teda do roku 2051, mnohí odborníci považujú tento plán za príliš optimistický.
Odborníci na vyraďovanie predpokladajú, že celý proces by mohol trvať viac ako sto rokov. To svedčí o bezprecedentnej povahe tejto katastrofy a o náročnosti odstránenia veľkého množstva roztaveného jadrového paliva z vysoko rádioaktívneho prostredia.
Zatiaľ neboli vypracované žiadne konkrétne plány na úplné odstránenie zostávajúceho paliva ani na jeho konečnú likvidáciu. Zostávajú otázky o dlhodobom vplyve tejto situácie na bezpečnosť a životné prostredie.
Japan retrieved melted nuclear fuel at the bottom of the Fukushima Daichi plant for the first time 🇯🇵 ☢️
👉 If the radiation levels are below a set standard, the debris will be analysed
💰 This is a key part of the Fukushima cleanup, which will take decades and cost billions pic.twitter.com/xRYo0wtPuN— Stephen Stapczynski (@SStapczynski) November 2, 2024