VIDEO: Radostné ohňostroje aj slzy. Raisího smrť vyvolala v Iráne zmiešané pocity

Reklama
Kytica červených ruží sa nachádza pri čiernobielej fotografii iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v priestoroch iránskeho veľvyslanectva v Moskve v pondelok 20. mája 2024. Iránsky prezident a jeho sprievod zahynuli v nedeľu pri havárii vrtuľníka v provincii Východný Azerbajdžan. Okrem Raísího pri nehode vrtuľníka prišiel o život aj iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján. Raísí, Abdollahján a ďalších šesť osôb prišlo o život, keď sa vrtuľníkom v nedeľu vracali z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici. Podľa iránskej štátnej televízie vrtuľník narazil do vrcholu hory. Let sa uskutočnil za nepriaznivých poveternostných podmienok. Vrak vrtuľníka našli záchranári až po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno. Zdroj: FOTO TASR/AP

„Od pondelka večera je v uliciach nasadených mnoho vojenských agentov. Polícia varovala, že ľudia, ktorí sa budú radovať zo smrti prezidenta, budú stíhaní. Obyvatelia zapaľovali ohňostroje, počúvali hudbu a tancovali. Autá nepretržite trúbili na znak solidarity s oslavujúcimi,“ opísal nemenovaný miestny novinár.

Podľa neho v najbližších dňoch určite dôjde k zatýkaniu, pretože ľudia „nemajú náladu smútiť a nebudú sa riadiť príkazmi“.

Na druhej strane, stúpenci režimu reagovali na Chameneího výzvu uctiť si Raisiho pamiatku a podľa BBC sa zhromaždili na námestiach Teheránu a ďalších miest, aby verejne vyjadrili svoj smútok.

Niektorí sa tiež na sociálnych sieťach vyhrážali pomstou tým, ktorí verejne oslavovali túto správu. „Iránci by mali zradcom zasadiť tvrdý úder,“ napísal islamský duchovný Mohammad Tabar.

V krajine je aj veľká skupina tých, ktorým je Raisiho koniec ľahostajný. Podľa BBC mnohí Iránci neveria, že jeho smrť niečo zmení, pretože Chameneí má v rukách moc a kontroluje bezpečnostné zložky, ktoré sa vysporiadajú s akýmkoľvek nesúhlasom.

„Raisího smrť len málo zmení represie, ktorým čelíme každý deň. Z jeho smrti nie som ani šťastný, ani smutný. Beriem ju však ako spravodlivosť za smrť mojich priateľov. Nič sa nezmení, kým režim nepadne,“ povedal nemenovaný 22-ročný obyvateľ Teheránu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie