VIDEO: Protesty v Gruzínsku, ktoré FICO prirovnáva k Slovensku, eskalujú. Polícia ZATÝKA opozíciu

Reklama
Na snímke protest v Tbilisi a Robert Fico. Zdroj: REPROFOTO/X/TheDeadDistrict, TASR/Úrad vlády SR

Tbilisi zažilo ďalší napätý deň, keď polícia počas protivládnej demonštrácie zadržala viacerých účastníkov vrátane opozičných politikov. Protestujúci plánovali blokovať jednu z hlavných diaľničných magistrál, čo viedlo k výraznej mobilizácii bezpečnostných zložiek.

Napätie v hlavnom meste

Ako informuje agentúra TASR s odvolaním sa na Rádio Sloboda (RFE/RL) a agentúru AFP, medzi zadržanými sú významní členovia opozície – Nika Melia a Tengo Tevzadze z Koalície za zmeny, ako aj bývalý primátor Tbilisi Gigi Ugulava. Protest sa konal pod silným dohľadom bezpečnostných síl, ktoré sa zoradili pozdĺž komunikácií, aby zabránili demonštrantom vstúpiť na vozovku.

Blokáda kľúčovej diaľnice

Podľa RFE/RL sa protestujúci plánovali zhromaždiť na úseku diaľnice Tbilisi-Senaki-Leselidze, ktorá má medzinárodný význam. Ministerstvo vnútra Gruzínska viackrát varovalo organizátorov, že blokovanie ciest nie je prípustné, no napriek tomu sa demonštranti pokúsili obsadiť túto strategickú trasu.

Opoziční lídri: Protesty budú pokračovať

Protestu sa zúčastnili aj viacerí opoziční predstavitelia. Zurab Džaparidze z Koalície za zmeny pred novinármi vyhlásil: „Títo ľudia (protivládni demonštranti) budú pokračovať v protestoch, nič ich nezastaví.“ Podľa neho si vláda skôr či neskôr uvedomí, že odpor verejnosti sa nedá potlačiť silou.

Členka strany Jednota – Národné hnutie, Chatia Dekanoidzeová, vyzvala občanov, aby sa nenechali zastrašiť zásahmi polície. „Ministra vnútra, ktorý je na sankčnom Magnitského zozname pre mučenie a násilie, a režimu ako celku sa nikto nebojí,“ uviedla.


Podľa nej sa vláda snaží šíriť strach, no demonštranti sa nedajú odradiť. „Čo nám ešte môžu urobiť, čo ešte neurobili?“ pýtala sa s tým, že ani ona, ani ďalší protestujúci sa zadržania neobávajú.

Nové zákony proti protestujúcim

Bezpečnostné zložky posilnili svoju prítomnosť aj v súvislosti s nedávnymi legislatívnymi zmenami. Gruzínska vláda 31. januára prijala novelizáciu zákona, ktorou rozšírila zoznam strategických objektov o cesty medzinárodného a domáceho významu. Uzavretie takýchto komunikácií môže byť po novom trestané nápravným opatrením alebo až dvojročným väzením. Pri opakovanom porušení sa tresty môžu vyšplhať až na štyri roky odňatia slobody.


Vlna protestov po zmrazení prístupových rokovaní do EÚ

Protivládne demonštrácie v Gruzínsku sa rozšírili koncom novembra 2024 po tom, čo premiér Irakli Kobašidze oznámil, že krajina pozastavila proces prístupových rokovaní s Európskou úniou. Prvé dni protestov boli sprevádzané násilnými stretmi s políciou, no neskôr sa zhromaždenia stali pokojnejšími.


Denné protesty pred parlamentom sa končia okolo polnoci, keď sa ich účastníci dobrovoľne rozchádzajú. Napriek tomu napätie v krajine neustáva a ďalšie kroky vlády i opozície budú rozhodujúce pre ďalší vývoj situácie.

Slovenský premiér Robert Fico a jeho poradcovia prirovnávajú protesty v Gruzínsku k tým slovenským a vyhlasujú, že tu pôsobia zahraničné sily vrátane Gruzínskej légie, ktoré na Slovensku chystajú prevrat.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie