VIDEO: Pred 55 rokmi pristál na Mesiaci prvý človek. Výstup sprevádzali boje mocností o nadvládu vesmíru

Reklama
Kozmická loď Apollo 11 bola vypustená k Mesiacu 16. júla 1969. O štyri dni neskôr, 20. júla, lander s astronautmi Neilom A. Armstrongom a Edwinom E. „Buzzom“ Aldrinom na palube pristál na pustých pláňach Mora pokoja (Mare Tranquillitatis). Tento moment bol v histórii prelomový, keďže na mesiac po prvýkrát vystúpil človek. Foto: X/@NASA, reprofoto-X/@SeanStillmaker

20. júla 1969 Spojené štáty splnili sen Johna F. Kennedyho o dosiahnutí Mesiaca pred rokom 1970. V tento historický deň astronaut NASA Edwin Eugene „Buzz“ Aldrin kráčal po povrchu Mesiaca po úspešnom pristátí Eagle. A z úst veliteľa misie Neila Armstronga zazneli počas pristávania nesmrteľné slová: „To je malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.“

Tretí člen posádky, Michael Collins, ktorý zostal sám na palube veliteľského modulu, poznamenal: „Od Adama nebol žiadny človek taký sám.“

Súperenie medzi veľmocami

Počas 20. storočia sa Sovietsky zväz a Spojené štáty zapojili do tvrdej súťaže o „nadvládu vesmíru“. Obe krajiny chceli ako prvé vyniesť na obežnú dráhu umelý satelit. Vesmírne preteky sa začali v lete 1955, keď Sovieti odpovedali na oznámenie Spojených štátov, že zamýšľajú vypustiť vesmírnu loď „v blízkej budúcnosti“. Súťaž medzi dvoma veľmocami sa začala krátko po druhej svetovej vojne, keď politické konflikty a vojenské napätie vrazili klin medzi obe krajiny.

Sovietsky zväz nechcel byť druhý, a tak v októbri 1957 vypustil vesmírnu loď Sputnik-1, 58-centimetrové bezpilotné vozidlo, čím otvoril cestu Sputniku-2, ktorý ako prvý vyniesol do vesmíru túlavého psa – Laika, píše Blikk.hu.

Úspech Sovietov vyvolal obavy medzi Američanmi, čo prinútilo krajinu vypustiť svoj satelit Vanguard oveľa skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Moment bol tiež vysielaný v televízii a milióny občanov USA sa posadili pred televízor – aby boli svedkami ponižujúceho zlyhania.

Krátko po štarte došlo na satelite k niekoľkým výbuchom, po ktorých sa novinári posmievali Američanom. Po „Flopniku“ (zlúčením slova flop, teda bankrot, s názvom Sputnik) čo najskôr vypustili USA svoju raketu Juno I, takže 31. januára 1958 Amerika úspešne vypustila do vesmíru aj vlastný satelit.

Ale Sovieti vyhrali vesmírne preteky, keď poslali do vesmíru prvého človeka: Jurija Gagarina. Bez nej by sa však nikdy nezrodili priekopnícke snahy, akými sú ľudské vesmírne lety alebo posielanie kozmických lodí bez posádky k nebeským telesám, akými sú Mesiac, Venuša a Mars.

Národná prestíž

V roku 1957 mohlo byť mnohým odpustené, ktorí si mysleli, že žijú v sci-fi príbehu. Rusi práve vyniesli na obežnú dráhu okolo Zeme prvý umelý mesiac Sputnik. Táto vesmírna technológia odštartovala vesmírne preteky, ktoré sa skončili tým, že USA po prvý raz v histórii pristáli na Mesiaci.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie