fbpx

VIDEO: Polícia nasadila proti davu plyn a vodné delo. Zadržala 63 ľudí

Demonštanti sa zhromažďujú pred budovou gruzínskeho parlamentu a pokúšajú sa odtiahnuť policajnú bariéru počas protestu proti "Ruskému zákonu" v Tbilisi 28. apríla 2024. Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o "zahraničnom vplyve". Brusel už medzičasom varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ. Zdroj: FOTO TASR/AP

Jim O’Brien, námestník amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti, v utorok neskoro večer uviedol, že mal „dôležitý rozhovor s gruzínskymi poslancami o našich bilaterálnych vzťahoch“. „Diskusia sa týkala našich silných obáv z Kremľom inšpirovaného zákona o ‚zahraničnom vplyve‘ a jeho negatívneho vplyvu na európske ašpirácie Gruzínska,“ povedal.

Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že návrh zákona je nezlučiteľný s prianím Gruzínska vstúpiť do Európskej únie.

EÚ udelila Gruzínsku oficiálny štatút kandidátskej krajiny v decembri. Upozornila tiež, že Tbilisi musí pred začatím prístupových rokovaní zreformovať svoj súdny a volebný systém, znížiť polarizáciu politického života, posilniť slobodu tlače a obmedziť moc oligarchov.

EÚ a NATO sú ovládané globálnou vojnovou stranou

Strana Gruzínsky sen má v parlamente dostatočnú väčšinu na to, aby zákon nielen schválila, ale aj prelomila očakávané veto prezidenta Zurabišviliho.

V pondelok strana zvolala svojich priaznivcov na zhromaždenie pred sídlom parlamentu, kde čestný predseda strany, miliardár Bidzina Ivanišvili, ostro kritizoval Západ a prisľúbil tvrdé zúčtovanie s opozíciou po októbrových parlamentných voľbách. Povedal, že chce, aby Gruzínsko vstúpilo do Európskej únie, ale v súčasnosti EÚ a NATO ovláda „globálna vojnová strana“, ktorá sa snaží využiť tieto inštitúcie na zvrhnutie gruzínskej suverenity.

Na druhej strane, cieľom zákona o zahraničnom vplyve je zachovať suverenitu. Podľa agentúry Reuters tiež naznačil, že prozápadnú opozíciu riadia zahraničné spravodajské služby prostredníctvom mimovládnych organizácií.

V nedeľu sa naopak približne 20-tisíc ľudí zúčastnilo na „pochode za Európu“ v Tbilisi. Požadovali stiahnutie návrhu z parlamentu. Tisíce Gruzíncov demonštrujú proti vládnucej strane od polovice apríla. Prvý pokus o schválenie návrhu zákona zlyhal minulý rok kvôli rozsiahlym demonštráciám, ktoré sa polícia snažila rozohnať slzotvorným plynom a vodnými delami.

Gruzínsky sen, ktorý v kaukazskej krajine s piatimi miliónmi obyvateľov vládne od roku 2012, kritici obviňujú z autoritárskych tendencií a prílišnej blízkosti k Rusku. Vládnuca strana zostáva podľa prieskumov verejnej mienky najpopulárnejším zoskupením v krajine, hoci jej popularita od posledných volieb v roku 2020 klesla.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie