fbpx

VIDEO: Polícia nasadila proti davu plyn a vodné delo. Zadržala 63 ľudí

Demonštanti sa zhromažďujú pred budovou gruzínskeho parlamentu a pokúšajú sa odtiahnuť policajnú bariéru počas protestu proti "Ruskému zákonu" v Tbilisi 28. apríla 2024. Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o "zahraničnom vplyve". Brusel už medzičasom varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ. Zdroj: FOTO TASR/AP

Gruzínska polícia a demonštranti sa v utorok večer stretli v Tbilisi neďaleko sídla parlamentu, ktorý rokoval v druhom čítaní o kontroverznom návrhu zákona o zahraničnom vplyve. Polícia na rozohnanie demonštrácie použila paprikový a slzotvorný plyn, vodné delo a omračujúce granáty, pričom na mieste zadržala 63 ľudí. Ďalšie rokovania o návrhu zákona a pokračujúce protesty sú naplánované na stredu.

Podľa agentúry DPA bol medzi zadržanými aj Levan Čabajšvili, líder najväčšej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM), ktorý zverejnil fotografiu svojej zakrvavenej tváre a sťažoval sa na policajné násilie.

Niektorí policajti v utorok večer fyzicky napadli demonštrantov, ktorí na nich hádzali vajcia a fľaše, opísali svedkovia. Polícia podľa nich použila na rozohnanie protestujúcich slzotvorný plyn, vodné delo a omračujúce granáty. Situácia sa upokojila až v noci, informovala agentúra DPA.

Návrh zákona rozdeľuje gruzínsku spoločnosť. Podľa vládnucej strany Gruzínsky sen má pripravovaný zákon vniesť jasno do financovania mimovládnych organizácií. Odporcovia ho označujú za „ruský zákon“ podľa vzoru Ruska, kde podobné zákony umožnili Kremľu potlačiť opozíciu a umlčať nezávislé médiá.

Predtým policajti použili paprikový sprej a obušky na rozohnanie demonštrantov, ktorí sa snažili zabrániť zákonodarcom opustiť parlament zadným vchodom. Niektorí protestujúci kričali na policajtov, že sú „otroci“ a „Rusi“.

Pri zrážkach s políciou bola zranená aj jedna opozičná poslankyňa Anna Citlidzeová, informovala gruzínska televízia. Predpokladá sa, že sa nadýchala plynu a lekári jej poskytli prvú pomoc.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová večer označila policajný zásah za neoprávnený, nevyprovokovaný a použitie sily proti demonštrantom za neprimerané. „Plnú zodpovednosť nesie vláda. Gruzínskemu ľudu je upierané právo na pokojný protest,“ uviedla hlava štátu, ktorá je zástancom zbližovania Gruzínska s Európskou úniou, na sieti X.

Návrh zákona vyžaduje, aby sa organizácia, ktorá získava viac ako pätinu svojho rozpočtu zo zahraničia, zaregistrovala ako „organizácia, ktorá vykonáva záujmy cudzej moci“. Utorkové vypočutie sa skončilo bez hlasovania a rozprava má pokračovať v stredu. Opozícia sľubuje ďalšie protesty.

Návrh zákona je nezlučiteľný so vstupom do EÚ

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis uviedol, že mu rozprava o kontroverznom návrhu zákona „zlomila srdce“. „Sme šokovaní, keď vidíme, že Gruzíncov ťahajú k neslobode tí, ktorí sa sami najviac boja slobody. Vieme však, že Gruzínci, rovnako ako Litovčania, sú večne slobodomyseľní a sloboda bude vždy prekvitať,“ napísal na sociálnej sieti.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie