Jeden z obyvateľov La Torre povedal, že niektorí z jeho priateľov prišli o svoje domovy a v utorok večer „videl autá plávať vo vode“ a prílivy „prerazili niektoré múry“.
Koordinácia záchranných tímov
Starostka mesta Horno de Alcedo neďaleko Valencie povedala, ako hladina vody stúpla o viac ako meter v priebehu niekoľkých minút. „Prúdy boli také rýchle – a zavolali sme záchrannú službu, ktorá začala zachraňovať niektorých ľudí, ktorí mali vodu po krk,“ povedala Consuelo Tarazonová.
V Španielsku sa šíria obvinenia, že v mnohých prípadoch boli úrady pre pomoc pri katastrofách príliš pomalé na to, aby obyvateľov včas varovali. Ľudia tak nemohli zísť z ciest alebo hľadať vyššie položené miesta. Agentúra civilnej ochrany, nasadená počas národných katastrof, vydala výstrahu až o 20:15 v utorok – vtedy však už bola Chiva a niekoľko ďalších miest zaplavených najmenej dve hodiny.
GALÉRIA: Masívne záplavy v Španielsku
Regionálna vláda Valencie bola tiež nútená obhajovať svoje rozhodnutie zrušiť pohotovostnú jednotku vo Valencii, ktorú zriadila predchádzajúca vláda na riešenie prírodných katastrof, ako sú záplavy a požiare. Španielsko v stredu nasadilo viac ako 1000 vojakov, aby pomohli pri záchranných prácach, no mnohé posádky zostali odrezané od miest zaplavenými cestami a prepadnutými komunikačnými a elektrickými vedeniami.
Šéfka Európskej únie Ursula von der Leyenová uviedla, že aktivovala svoj satelitný systém Copernicus, aby pomohla koordinovať španielske záchranné tímy. Aj ďalší európski susedia ponúkli vyslanie posíl. Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová v stredu uviedla, že záplavy v regióne sú „bezprecedentným javom“.
Príčinou zrážok „gota fria“
V stredu sa lejak na stredovýchodnej časti krajiny zmiernil, no meteorológovia varovali, že dažde sa presúvajú na severovýchod do regiónu Katalánska. V niekoľkých ďalších častiach krajiny boli vydané aj výstrahy pred počasím, a vyzývajú ľudí, aby sa pripravili na záplavy a ukryli sa.
K záplavám prispieva mnoho faktorov, ale otepľujúca sa atmosféra spôsobená klimatickými zmenami zvyšuje pravdepodobnosť výskytu extrémnych zrážok.
Spanish floods kill 95 as year of rain falls in a day in #Valencia
Pray for Valencia and Spain 🙏 🇪🇦 #Valencia #floodthestreets #Spain #Flood #floorball pic.twitter.com/yyf9Ks7GLv
— TrendWire Alerts (@TrendwireAlerts) October 31, 2024
Meteorológovia identifikovali pravdepodobnú hlavnú príčinu intenzívnych zrážok ako „gota fria“ – prirodzenú poveternostnú udalosť, ktorá zasiahne Španielsko na jeseň a v zime, keď studený vzduch zostupuje do teplejších vôd nad Stredozemným morom.
Nárast globálnych teplôt však viedol k tomu, že oblaky priniesli viac dažďa, uviedli vedci. „S každým zlomkom stupňa otepľovania fosílnych palív môže atmosféra zadržať viac vlhkosti, čo vedie k silnejším prívalom zrážok,“ povedala doktorka Friederike Otto z Imperial College London, ktorá vedie medzinárodnú skupinu vedcov, ktorí sa snažia pochopiť úlohu, že otepľovanie hrá v tomto type udalostí.