Batérie by mali byť vybavené bezpečnostným zariadením, ktoré zabraňuje prebíjaniu, ale toto preventívne opatrenie niekedy zlyhá. Little tvrdí, že ministerstvo si uvedomuje, že je dôležité varovať ľudí pred batériami, pretože mobilné nabíjačky sa stali bežnými zariadeniami v domácnosti. „Nikdy by som si nepredstavoval, že ju pes chytil a rozhrýzol,“ povedal.
Záleží tiež na tom, kde si zariadenie necháš, pretože ľudia ho často uskladňujú pri vchodových dverách. Čo však v prípade, že batéria vybuchne a ty bývaš v byte, ktoré majú jedny vchodové dvere?
„Mohlo by to zablokovať únik do bezpečia,“ povedal. Aj keď sa ľudia chcú zbaviť svojich lítium-iónových batérií, musia zariadenia správne recyklovať, inak riskujú zapálenie odpadu.
Nebezpečenstvo sa prejavilo minulé leto, keď úradníci potvrdili, že sériu smrteľných požiarov v New Yorku spôsobili lítium-iónové batérie, ktoré poháňali elektrické bicykle. Riziko je výrazné pri lítium-iónových batériách s vyššou energiou v e-bicykloch a kolobežkách. Batéria e-bicykla spôsobila v septembri aj požiar domu v severozápadnom Washingtone.
Americká protipožiarna správa tvrdí, že domáce lítium-iónové batérie by nemali byť vystavené teplotám pod bod mrazu alebo nad 40 °C. Federálny úrad pre letectvo navrhuje na hasenie požiaru lítium-iónovej batérie použiť vodu, nie hasiaci prístroj.
Aby sa predišlo problémom, odborníci odporúčajú, aby zákazníci nakupovali v renomovaných obchodoch, hľadali certifikáciu na obaloch a dbali na stav batérie a spôsob nabíjania.
WATCH | Video from inside a home in Oklahoma shows a pet chewing on a lithium-ion battery when sparks go off.
📷: Tulsa Fire Dept.Full story —> https://t.co/8AaFuDdzAB pic.twitter.com/u6MEojxYK9
— 6 News (@WJACTV) August 7, 2024