Prijatý konsolidačný balíček kritizujú aj zdravotníci, ktorí pohrozili výpoveďami z nadčasov. Prezident Pellegrini vyzýva vládu, aby sa so zdravotníkmi stretla a viedla diskusie k vylepšeniu situácie.
Prezident Peter Pellegrini vyzýva vládu, aby začala rokovať so zdravotníkmi k návrhu konsolidačných opatrení. Deklaroval, že od nich bude závisieť aj jeho prípadný podpis legislatívy.
Uviedol to po utorkovom rokovaní so zástupcami zdravotníckeho sektora. Tí ho mali podľa jeho slov požiadať, aby návrh v súčasnom znení nepodpísal. Upozornil najmä na kritiku zámeru spomaliť valorizáciu platov zdravotníkov v rámci konsolidácie.
Pellegrini viedol rokovania s Lekárskym odborovým združením viac ako dve hodiny, píšu tvnoviny.sk. „Citlivo vnímam, že medzi ľuďmi začína panovať napätie a strach, ako to bude so zdravotníctvom v prípade, že sa naplnia aktivity lekárov a sestier vo vzťahu ku konsolidačnému,“ uviedol prezident.
Dodáva, že jeho práca hlavy štátu nemá nahrádzať činnosť vlády, ktorá si na plecia prevzala zodpovednosť za chod Slovenska.
Pokiaľ prijmú konsolidačný balíček v aktuálnom znení, v ktorom sú zakomponované škrtania rastu platov lekárov či zdravotných sestier, môže to byť cesta k rýchlemu kolapsu poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej krajine.
Slovensko sa dlhodobo borí s nedostatkom zdravotného personálu, vrátane sestier. Pellegrini tvrdí, že našim zdravotníkom sú ponúkané oveľa lepšie podmienky či platy v zahraničí na rozdiel od Slovenska.
„Za takejto zložitej situácie nie je vhodné vytvárať takéto napätie,“ povedal prezident. Podľa jeho vyjadrení je to krok k extrémnej destabilizácii celého systému zdravotníctva.
Vláda by mala rokovať so zdravotníkmi čo najskôr, pričom prezident bude situáciu pozorne monitorovať a na základe toho sa rozhodne o ďalšom postupe s konsolidačným balíčkom, ktorý by v daných častiach vrátil do parlamentu.
Pellegrini prosí zdravotníkov o ústretovosť pri rokovaniach o podmienkach. Slovensko sa podľa neho nachádza v komplikovanej situácii a konsolidácia je nevyhnutná. „Niekoľko posledných rokov veľkého šafárenia a extrémneho zadlženia SR si, žiaľ, vyžaduje aj zásadné rezy vo verejných financiách tak, aby sa Slovensko opäť ozdravilo,“ povedal.
Myslí si však, že vládny kabinet v niektorom sektore nemusí rozpočet znižovať výrazne a môže tak demonštrovať, že je jeho prioritou. „Ja si myslím, že zdravie SR a stav slovenského zdravotníctva v dnešnej náročnej dobe prioritou vlády byť musí,“ uviedol.