Otrocká práca
Firma tiež núti výrobcov extrémne znižovať ceny výrobkov, a to až pod úroveň výrobných nákladov. Niektorí z týchto dôvodov platformu opustili a iní uvádzajú, že sa aj napriek stratovým predajom cez Temu chcú udržať na zahraničnom trhu. Zostanú skrátka len tí, ktorí na podmienky pristúpia.
Podsekávanie cien však zďaleka nie je jediným problémom biznis modelu Temu. Americkí zákonodarcovia varovali pred „extrémne vysokým rizikom“, že výrobky predávané na Teme boli vyrobené nútenou prácou.
„Temu nemá žiadny systém, ktorý by zaisťoval dodržiavanie zákona o prevencii nútenej práce Ujgurov (UFLPA). To takmer zaručuje, že zásielky od Temu obsahujúce výrobky vyrobené nútenou prácou sa pravidelne dostávajú do Spojených štátov,“ uvádza vo svojej správe výbor americkej Snemovne reprezentantov pre strategickú súťaž medzi USA a Komunistickou stranou Číny.
Na nehumánne pracovné podmienky v pozadí čínskych e-shopov poukazujú aj udalosti z prelomu rokov 2020 a 2021. Dňa 29. decembra 2020 skolabovala a zomrela 23-ročná zamestnankyňa platformy Pinduoduo po tom, čo pracovala nadčas a o pol druhej ráno sa vracala domov.
O niekoľko dní neskôr spáchal samovraždu inžinier pracujúci pre Pinduoduo po tom, čo v práci oznámil, že chce dať výpoveď. Ďalší deň sa zapálil vodič dodávky spoločnosti Alibaba, ktorý žiadal nevyplatené mzdy. „Chcem peniaze za svoju krv a pot,“ povedal vo videu, ktoré v nasledujúcich týždňoch zaplavilo čínske sociálne siete.
Na sociálnej sieti X sa objavilo video pracovníkov skladu Temu, ako sú nútení pracovať v 12-hodinových zmenách za hodinovú mzdu v prepočte 2,70 eur (!), ktorá sa dá skutočne považovať za novodobé otroctvo.
中国Temu倉庫の労働者
12 時間勤務で、時給はおよそ466円らしい。pic.twitter.com/4LSm1FV1BE— 【厳選】マジで怖い動画 (@kowa_maji222) May 10, 2024
Nielen v technologických čínskych firmách je tlak na výkon taký vysoký, že sú zamestnanci nútení pracovať desať a viac hodín denne. Dokonca pre to vznikol pojem „996 culture“, teda práca od deviatej ráno do deviatej večer šesť dní v týždni.
Temu, rovnako ako napríklad Shein, taktiež využíva dieru v amerických zákonoch o importe, kvôli ktorej sa na objednávky pod 800 dolárov nevzťahuje clo a dane. To stavia do znevýhodnenej pozície iných zahraničných výrobcov, ktorí dovážajú vo veľkom, aj lokálnych amerických podnikateľov, ktorí potom nemôžu konkurovať.
Náklady na dopravu malého balíčka do USA z Kuang-čou, kde má Temu svoje sklady, sa pohybujú okolo 14 dolárov. Časť nákladov nesie J&T Express, logistický partner spoločnosti, ale stále zostáva deväť alebo desať dolárov za každú objednávku, ktoré týmto spôsobom Temu ušetria.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)