fbpx

VIDEO: Lacné nákupy na TEMU sú zahalené tajomstvami. Biznis má negatívny dopad na planétu

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash, technologyreview.com/STEPHANIE ARNETT/MITTR

Obrí čínsky e-shop dominuje predovšetkým vďaka extrémne nízkym cenám prvým priečkam v internetových vyhľadávačoch. Nielen preto má s Temu problém čím ďalej tým viac predajcov, ktorí ho vnímajú ako hrozbu.

V posledných rokoch prichádza na hlavné európske a americké online trhovisko veľké množstvo platforiem, ktoré prepredávajú tovar firiem z Číny. V roku 2022 sídlilo v Číne už 59 % tzv. predajcov tretích strán na Amazone.

Okrem toho potom začali vznikať aj čínske nákupné platformy priamo cieliace na medzinárodný trh, píše portál seznamzpravy.cz. Podobne ako známy AliExpress sleduje tento trend predovšetkým platforma v oblasti ultrarýchlej módy Shein, nákupná aplikácia spoločnosti TikTok – TikTok Shop, a teraz aj práve platforma Temu.

Priamy predaj spotrebiteľovi

Temu je v podstate mladším súrodencom úspešnej čínskej platformy Pinduoduo, vlastnenej spoločnosťou PDD Holdings. Oficiálne bola spoločnosť Temu založená v Bostone v júli roku 2022 a v septembri rovnakého roku spustila predaj v Spojených štátoch. Najväčší boom ale prišiel o niekoľko mesiacov neskôr, keď Temu odvysielala reklamu so sloganom „nakupuj ako miliardár“ počas amerického Super Bowlu.

Už v máji 2023 malo Temu v USA podľa agentúry Bloomberg 70 miliónov aktívnych užívateľov, čím prekonalo spoločnosť Shein. Platforma bola ďalej spustená v Kanade, Austrálii, na Novom Zélande a následne vo väčšine európskych štátov. V roku 2023 sa aplikácia stala celosvetovo desiatou najsťahovanejšou a prvou najsťahovanejšou v Amerike, Nemecku, Taliansku, Španielsku i Francúzsku. Len za šesť mesiacov sa tak z obskúrneho start-upu stal globálny fenomén.

Masívne marketingové kampane však nie sú tým hlavným, vďaka čomu si ľudia aplikáciu sťahujú. Tým hlavným sú až nepredstaviteľne nízke ceny. Pánska turistická obuv aj za desať eur, najlacnejšie tričko v okolí jedného eura alebo sada 100 kusov skrutkovačov a bitov za 30 eur. Ako je možné ponúkať tovar tak lacno?

Temu tvrdí, že nízke ceny umožňuje model priameho predaja spotrebiteľom, ktorý vylučuje sprostredkovateľa, ako sú veľkoobchodníci a distribútori. To je ale iba časť pravdy. Temu v súčasnej dobe zámerne stráca v priemere 28 eur na každej objednávke, aby si tak spoločnosť získala poprednú pozíciu na trhu a základňu stálych zákazníkov. Práve táto stratégia umožňuje Temu astronomický rast.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie