Slovenský hokejista Juraj Slafkovský z Montrealu Canadiens sa raduje z gólu so spoluhráčmi počas zápasu zámorskej NHL Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers 9. apríla 2024 v Montreale. Zdroj: FOTO TASR/AP

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský strelil svoj premiérový hetrik v zámorskej NHL. V noci na stredu pomohol Montrealu tromi gólmi k vysokému triumfu nad Philadelphiou 9:3.

20-ročný krídelník potvrdil skvelú formu, keď v uplynulých 15 dueloch nazbieral 17 bodov. Dôležitý triumf v boji o play off dosiahol Washington nad Detroitom (2:1), rozhodol o tom Alexander Ovečkin a stanovil nový rekord NHL v počte sezón s aspoň 30 gólmi v základnej časti – má ich na konte už osemnásť.

Jednu asistenciu mal obranca domácich Martin Fehérváry, rovnako ako jeho krajan Erik Černák, ktorý pomohol Tampe k víťazstvu nad Columbusom 5:2. Nashville má istú miestenku v play off, stačil mu na to aj bod v dueli s Winnipegom (3:4 pp).

Slafkovský otvoril skóre duelu v Montreale už po 65 sekundách, keď korčuľou tečoval strelu Mikea Mathesona. V 29. minúte zvýšil na 2:0, pri pravej žŕdke ho našiel úplne osamoteného kapitán Nick Suzuki. Premiérový hetrik v kariére v NHL dokonal o tri minúty neskôr, keď upravil na 4:0 pre domácich. Prihrávkou z vlastného obranného pásma ho vysunul David Savard a Slafkovský nezaváhal zoči-voči brankárovi Samuelovi Erssonovi.

Bol to už jeho 19. gól v prebiehajúcej sezóne, v ktorej odohral 78 zápasov a dokopy nazbieral 48 bodov. Proti Flyers odohral 14:58 minúty, počas ktorých šesťkrát vystrelil na bránku súpera, rozdal tri bodyčeky a pripísal si jeden plusový bod. Po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia a diváci v Bell Centre mu pripravili ovácie postojačky.

„Bolo to dosť hlučné a divoké. Príjemný pocit niečo také zažiť. Ešte nikdy som nedal hetrik, po ktorom by ľudia zahádzali ľad šiltovkami,“ povedal pre zámorské médiá a v tejto súvislosti si spomenul na jeden svoj trojgólový večer z minulosti, keď jediný, kto na ľad hodil čapicu, bol jeho otec.