VIDEO: Izrael si k odvete vybral srdce iránskeho jadrového programu (prehľad)

Reklama
Iránske tínedžerky kráčajú okolo bilbordu, ktorý zobrazuje odpálenie rakety v Teheráne v piatok 19. apríla 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

V meste v centrálnej časti Iránu sa nachádza niekoľko dôležitých zariadení, pripomína britský denník The Guardian. Ide o spomínané súčasti iránskeho jadrového programu, významné letecké základne aj továrne spojené s výrobou iránskych dronov a ďalšou vojenskou produkciou.

„Isfahán je skutočne do značnej miery centrom iránskeho jadrového programu, pokiaľ ide o výcvik, výskum, a ako by niektorí povedali, rozvoj iránskeho jadrového potenciálu,“ uviedol k téme pre britskú BBC bývalý námestník amerického ministra zahraničných vecí Mark Kimmitt.

Čo predchádzalo piatkovému útoku?

Ďalšie kolo eskalácie medzi Iránom a Izraelom začalo po izraelskom útoku z 1. apríla. Vtedy po útoku pripisovanom Izraelu zomrelo na iránskom konzuláte v sýrskom Damašku niekoľko vysoko postavených činiteľov iránskych revolučných gárd.

Irán odpovedal minulý víkend, keď vypálil na Izrael viac ako tri stovky dronov a rakiet. Išlo o úplne bezprecedentný útok, jednak rozsahom, ale aj preto, že Irán doteraz priamo neútočil na izraelské územie, ale spravidla využíval svojich spojencov v regióne.

Drvivú väčšinu dronov aj rakiet sa však izraelskej armáde v spolupráci so spojencami podarilo odraziť. Izrael po útoku jasne komunikoval, že zareaguje. Akým spôsobom sa tak stane, však nešpecifikoval. Od razantnej odpovede ho však odrádzali Spojené štáty, najdôležitejší spojenec židovského štátu.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie