Dokonca aj keď je tam pacient, ktorého dispečer vyhlási za prioritu. Pretože záchranári nedostali dostatočne rýchlo policajný sprievod, nešli napríklad k ťažko popálenému mužovi.
Dispečer im potom povedal, že tam nemusia ísť. Rodina popáleného muža už nechcela čakať a išla do nemocnice vo vypožičanom vozidle.
Zdravotníci neskrývajú svoju frustráciu. „Je to veľké sklamanie. Žiaľ, keď sa takéto veci stanú, prevádzkovateľ záchrannej služby, či už provinčnej alebo súkromnej, nakoniec označí oblasť za nebezpečnú. To znamená, že sanitky nebudú môcť v budúcnosti v prípade lekárskej pohotovosti do týchto oblastí ísť, takže v konečnom dôsledku tým budú trpieť ľudia,“ povedal Oliver Wright, generálny riaditeľ Juhoafrickej asociácie súkromných ambulancií a záchranných služieb (SAPAESA).
Páchatelia ozbrojení nožmi alebo pištoľami sa zvyčajne zameriavajú na mobilné telefóny, peňaženky, lekárske vybavenie, lieky a iné cenné veci. Niekedy unikajú aj so samotným vozidlom. Na odlákanie záchranárov používajú rôzne triky, napríklad tiesňové volanie.
V roku 2016 sa v Južnej Afrike začal zaznamenávať výrazný nárast únosov. Polícia tvrdí, že sa jej podarilo zabrániť lúpežiam a chytiť zločincov. Okrem iného aj vďaka sledovacím zariadeniam. V roku 2023 zaznamenali úrady v Západnom Kapsku 44 prípadov lúpeží, čo je výrazný pokles oproti predchádzajúcim rokom, uvádza NPR.
Ani policajné zabezpečenie však nemusí zlodejov odradiť. V jednom prípade lupiči zaútočili, pretože chceli policajné zbrane. Na druhej strane Lebel uviedol, že lupiči prešli autom medzi sanitkou a policajným sprievodom.
Reiger Park Bokburg: Gauteng Emergency Ambulance robbed.
Anyone with info, call 08600 10111.#CrimeWatch pic.twitter.com/xp6TiSrbgy
— Yusuf Abramjee (@Abramjee) April 25, 2024