Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev podpísal novoprijatý zákon, ktorý znamená, že v stredoázijskej krajine budú odteraz na domáce násilie hľadieť ako na trestný čin, a nie iba priestupok, riešený v rámci miestnej obdoby správneho konania. Nový zákon má zaistiť práva žien a bezpečnosť detí, uviedol server Tengrinews.kz. Krajina sa tak zároveň symbolicky ďalej vzďaľuje Rusku, kde sa naopak domáce násilie berie s „nadhľadom“.
Web pripomenul, že šéf štátu predvlani a vlani v posolstve k národu opakovane sľúbil sprísniť tresty za násilie na ženách a deťoch. Až doteraz mali obete domáceho násilia v stredoázijskej krajine menšie možnosti brániť sa proti trýzniteľom, ktorí obvykle zostávali nepotrestaní, napísala agentúra DPA.
Za ujmu na zdraví má podľa závažnosti hroziť pokuta, verejnoprospešné práce aj odňatie slobody. To má posilniť práva žien a detí. Sprísňujú sa aj tresty za sexuálne násilie páchané na deťoch. Vzniknúť majú centrá, kde sa budú môcť uchýliť obete domáce násilie, napísala DPA.
Miestne médiá podľa nej očakávajú prudký nárast počtu väzňov, pretože domáce násilie je v krajine rozšírené aj ako prostriedok výchovy detí. Úrady odhadujú, by mohlo byť potrebné až päť tisíc ďalších miest vo väzeniach.
Kazachstan v roku 2017, v rovnakom čase ako Rusko, zrušil tresty za domáce násilie. Násilník čelil iba hrozbe pokuty, čo najmä v chudobnejších rodinách viedlo k mlčanie obetí z obavy, aby postih nedoľahol aj na ne a na deti. Podľa vládnych údajov každá šiesta žena v stredoázijskej krajine okúsila od partnera násilie, napísala pred časom agentúra Reuters.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)