Chce vyvinúť maximálny tlak na to, aby zákon parlamentom neprešiel. V prípade schválenia nevylučuje podanie na Ústavný súd SR. Zmenu považuje za účelovú s cieľom mocensky ovládnuť verejnoprávne médium.
PS je ochotné ísť aj do protestných zhromaždení, záleží to však od dohody v opozícii. Predseda PS Michal Šimečka vyjadril podporu zamestnancom RTVS. Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS) uviedla, že všetky navrhované zmeny vo fungovaní telerozhlasu by sa podľa nej dali dosiahnuť cez novelu zákona o RTVS.
Vláda ruší Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), z inštitúcie ide urobiť dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu a časom možno proruskú propagandu. Vyhlásil to predseda SaS a poslanec NRSR Branislav Gröhling. Ani SaS nevylúčila, že sa pre návrh zákona obráti aj na Ústavný súd (ÚS) SR.
„Niektoré kontroverzné časti boli z návrhu vyhodené, Programovú radu nahradili Etickou komisiou, čo je akoby vystrihnuté z totalitného režimu. Tento zákon tak patrí do obdobia tvrdej totality, nie do demokratického štátu,“ uviedol Gröhling.
„To, čo sa deje cez tento zákon o STVR, je násilné ovládnutie telerozhlasu úzkou skupinou ľudí – pričom RTVS patrí nám všetkým. Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší,“ zdôraznil poslanec KDH a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko.
Tvrdí zároveň, že tento krok bol „poslednou kvapkou“ a kresťanskí demokrati sa pridajú k iniciatíve na odvolanie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).