„One time, next time…“ dodáva Bárdy a odkazuje tak na legendárne vystúpenie expremiéra Igora Matoviča, ktorý si na jednom z únijných summitov nevšimol, že je v živom vysielaní, a zlou angličtinou sa pýtal novinárov, či „môže ísť ešte raz“. Zo záznamu vznikli hudobné remixy a zástupy vtipov. Slovné spojenie „one time, next time“ navyše zľudovelo.
Ale obsah prejavu Šimkovičovej je podľa šéfredaktora Aktualít snáď ešte horší ako jeho forma. Ministerka kultúry v Spojených arabských emirátoch vystúpila v panelovej diskusii o kvalitnom celoživotnom vzdelávaní v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti. A ako sama napísala na sociálnych sieťach, zaujalo ju, „ako pozitívny vzťah majú Arabi k svojej národnej kultúre a jazyku“.
„Rozvoj a podpora týchto národných pilierov u nich patrí na prvé priečky ich záujmu. V tomto smere si od nich môžeme brať príklad,“ poznamenala nominantka SNS s tým, že sa vo funkcii snaží o vyzdvihovanie toho unikátneho a národného. „Národy by mali chrániť jedinečnosť svojich kultúrnych prejavov, pretože rozmanitosť je prirodzenou súčasťou utvárania kultúrnej identity každého národa,“ myslí si tiež.
A práve na slovnú zásobu Šimkovičovej novinár naráža. Podľa Bárdyho existuje dôvodné podozrenie, že „jej prejavy píše chatGPT alebo iný nástroj umelej inteligencie. Alebo niekto, kto len spája floskule, bezobsažné frázy, v ktorých sa objavujú kľúčové slová, ktoré by v prejave mali zaznieť,“ upozorňuje.
„V Abú Zabí ministerka okrem iného povedala, že ‚kultúrne vzdelávanie je dôležitou súčasťou celoživotného vzdelávania. Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, ale v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás“, čo je teda zhluk naozaj ukážkových fráz,“ myslí si.
Nepopulárna politička, ktorá kedysi hlásila správy v televízii Markíza a potom sa stala tvárou dezinformačnej scény v TV Slovan, za svoje krátke pôsobenie vo funkcii zdvihla Slovákov zo stoličiek už niekoľkokrát. Po vyhlásení „kultúra na Slovensku má byť slovenská a žiadna iná“ kritizovali jej obmedzený rozhľad a všímali si to, že Šimkovičová síce hovorí ako typická nacionalistka, ale sama žije v Rakúsku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)