fbpx

VIDEO a FOTO: Najnebezpečnejšie prírodné atrakcie sveta lákajú turistov napriek rizikám

Krásne, ale potenciálne smrteľné. Také sú najnebezpečnejšie prírodné atrakcie na svete. Zdroj: X/Holamon.cat,REPROFOTO X/Massimo

Toxické výpary, smrtiace horúčavy a bleskové záplavy ohrozujú turistov, ktorí chcú na vlastné oči vidieť najrizikovejšie prírodné atrakcie sveta. Niektorí z nich za svoju túžbu po dobrodružstve zaplatili životom, no iných návštevníkov to neodrádza, možno práve naopak. Poznáte nejaké svetoznáme miesta, ktoré rozhodne nie sú pre slabé povahy?

Denník Daily Mail priniesol zoznam najnebezpečnejších prírodných atrakcií na svete pre turistov, ktorý zahŕňa fascinujúce, ale smrteľne nebezpečné jaskyne, vodopády, pekelné diery a púšte. Vybrali by ste si medzi nebezpečnými krásami destinácie na svoju ďalšiu dovolenku?

Smrtiace jaskyne

Najnovším prírastkom do rebríčka najnebezpečnejších prírodných atrakcií je jaskyňa Cueva de la Muerte, v preklade Jaskyňa smrti, ktorá sa nachádza v kostarických Benátkach. Táto čoraz populárnejšia jaskyňa je súčasťou turistického komplexu Recreo Verde. A hoci zvonku vyzerá celkom normálne, uvoľňuje oxid uhličitý a má okamžite zabiť každého, kto do nej vstúpi.

Jaskyňa s pomerne skromnými rozmermi dva krát tri metre je pri vchode vybavená nápisom, ktorý by ste nemali prehliadnuť. Medzi dvoma lebkami nad prekríženými nohami sa v španielčine a angličtine píše: Nebezpečenstvo, nevstupujte za toto miesto.

Je však nepravdepodobné, že by neinformovaný turista objavil toto miesto náhodou, už len preto, že je hlavnou atrakciou pre návštevníkov. Vďaka malej rozlohe ľudia do jaskyne nevstupujú náhodou, ale zvieratá takmer okamžite hynú.

Belgičan Guy van Rentergem, ktorý sa venuje preskúmavaniu jaskýň, zistil, že hladina oxidu uhličitého uvoľneného z pukliny v zadnej časti jaskyne je taká vysoká, že takmer okamžite spôsobuje bezvedomie a následnú zástavu dýchania.

Tento jav sa návštevníkom často demonštruje pomocou zapálenej baterky, ktorá po prenesení do jaskyne okamžite prestane horieť, pretože oxid uhličitý vytláča kyslík z okolia a spôsobuje jej horenie.

V jaskyni Movile v Rumunsku a v jaskyni Carburangeli v Taliansku sa vyskytuje podobný jav s hromadením nebezpečného plynu.

Podľa štúdie talianskych vedcov z roku 2022 sú prírodné jaskyne obzvlášť náchylné na nebezpečné hromadenie oxidu uhličitého, preto by sa návštevníci skúmajúci tieto priestory mali mať vo všeobecnosti na pozore.

Brána do pekla

Unikajúci zemný plyn horí v púšti Karakum neďaleko oázy Darvaza v Turkménsku od roku 1971. Kráter vznikol pri prieskume sovietskych geológov na ťažbu plynu. Počas vŕtania sa zrútilo skalné podložie, čím vznikol kráter hlboký asi 20 metrov a s priemerom 100 metrov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie