Vianočná hviezda, ktorá prežije roky: TAKTO sa o ňu treba starať

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/stevepb, OleksandrPidvalnyi

Vianočná hviezda je krásna rastlina, ktorá mnohým z nás zdobí domov počas sviatočných dní, no málokto vie, že jej životnosť môže presiahnuť iba jednu sezónu. Ak sa o ňu budete správne starať, môže vás tešiť aj niekoľko rokov. Ako na to radí portál novinky.cz.

Pôvod vianočnej hviezdy

Vianočné hviezdy, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou vianočnej dekorácie, sú v skutočnosti tropické rastliny, ktorých predkovia pochádzajú z Mexika. V týchto oblastiach rastú v miernych teplotách po celý rok, kde dosahujú veľkosť metrových kríkov. Preto nie je prekvapením, že im chladné zimné mesiace a vlhké podmienky našich domácností môžu spôsobiť problémy, ak sa o ne nepostaráme správne.

 

Umiestite ju na správne miesto

Vianočné hviezdy potrebujú predovšetkým teplé, no nie horúce miesto. Ideálna teplota pre tieto exotické rastliny je medzi 15 až 22 °C. V prehriatej miestnosti alebo v blízkosti zdroja tepla sa im nebude dariť. Okrem tepla potrebujú aj dostatok svetla, ale nie priamočné slnko. Odborníci odporúčajú umiestniť vianočnú hviezdu na svetlé, ale chránené miesto, kde nebude vystavená prievanu, ani priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo rastlinu poškodiť.

Opatrne s teplotnými výkyvmi

Tropická povaha vianočných hviezd znamená, že musíme byť opatrní pri zmenách teploty. Nemali by sme ich vystavovať prievanu ani teplotám pod 12 °C. Aj krátky pobyt v chlade môže mať za následok opadávanie listov. Preto je dôležité chrániť ju pri prenose z obchodu domov, kde by mala byť ideálne zabalená, aby sa minimalizoval čas vystavenia chladu.

 

Zalievanie s mierou

Jednou z najčastejších chýb pri starostlivosti o vianočné hviezdy je nadmerné zalievanie. Vhodná frekvencia zavlažovania závisí od teploty v miestnosti, vlhkosti vzduchu a veľkosti kvetináča. Rastlina potrebuje vodu častejšie, ak je v malom kvetináči s priemerom 6 cm. Vždy sa uistite, že pôda nie je ani príliš suchá, ani premočená. Na zalievanie je najlepšia mäkká voda s izbovou teplotou, ideálne dažďová voda. Ak sa rozhodnete rastlinu zalievať zospodu, pôda sa nasýti rovnomerne a nebude sa musieť znovu zalievať tak skoro, čo pomôže zabrániť preliatiu.

 

Starostlivosť po odkvitnutí

Ak chcete, aby vám vianočná hviezda vydržala viac sezón, po odkvitnutí ju premiestnite na chladnejšie miesto a znížte zálievku. Najlepšie je znížiť aj vzdušnú vlhkosť, aby sa rastlina dostala do obdobia pokoja. V marci môžete rastlinu zrezať o približne 10 cm, čím podporíte nový rast. V lete ju môžete dať aj von, ale nezabudnite ju priniesť domov, akonáhle sa teploty začnú znižovať.

V polovici októbra začnite s procesom zatemňovania, ktorý je kľúčový pre obnovu červených listov a kvitnutia. Rastline by malo byť umožnené prežiť niekoľko týždňov v úplnej tme, čo stimuluje tvorbu kvetov. Tento proces by mal trvať asi dva mesiace. Niektoré vianočné hviezdy začnú sčervenať aj bez zatemnenia, ale nikdy nebudú mať tak intenzívnu farbu, ako keď im doprajete tmu.

Ak budete dodržiavať tieto základné pravidlá starostlivosti, môžete sa z vianočnej hviezdy tešiť nielen počas vianočných sviatkov, ale aj po celý rok. Tieto exotické rastliny si zaslúžia našu pozornosť a správnu starostlivosť, aby nás svojou krásou potešili počas viacerých sezón.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie