„Nemalo by nás prekvapiť, že práve Dánsko sa v tomto odvetví ujalo vedenia. Dlhodobo ide o jedného z lídrov v oblasti zelenej energie a ostatné ekonomiky predbehlo najmenej o desať rokov napríklad v oblasti obmedzenia obsahu transmastných kyselín v tukoch a olejoch na 2 percentá,“ komentuje počínanie dánskej vlády profesor Walter Willet z Harvardovej univerzity.
Štát, v ktorom je viac ošípaných ako ľudí
Chov ošípaných a výroba bravčového mäsa sú pritom v Dánsku už dlhú dobu významným priemyselným odvetvím. Je to zároveň jediná krajina v Európe, kde sa chová viac ošípaných, než koľko má obyvateľov. V roku 2021 sa v Dánsku chovalo zhruba 13 miliónov ošípaných, v krajine pritom žije 5,8 miliónov obyvateľov. Pár týždňov po predstavení národného pána pre rastlinnú stravu sa ale zatiaľ výraznejšie protesty neobjavili.
Aby sa trend v podobe rozmachu zelenej stravy Dánsku skutočne uchytil, bude sa musieť adekvátne premeniť aj pracovný trh. Úloha mliekarenského alebo jatočného sektora je v Dánsku totiž dlhodobo značná.
„Ak sa nám podarí získať asi 2 percentá na svetovom trhu s rastlinnými produktmi, mohlo by to znamenať vytvorenie asi 20 až 40 tisíc pracovných miest, čo je na Dánsko veľa,“ hovorí dánska poslankyňa a bývalá ministerka pre životné prostredie Ida Auken.
Dánska vláda sa napriek tomu nevzdáva. Dúfa, že v ich snahách čoskoro budú napodobňovať aj ďalšie bohaté ekonomiky. Na túto tému sa bude čoskoro hovoriť aj na klimatickom summite COP28 v Dubaji.
Organizácia OSN zároveň na akcii plánuje predstaviť vlastný potravinový plán, v ktorom sa pokúsi aj ďalším západným krajinám odporučiť, aby množstvo spotrebovaného mäsa znížili. Aj preto sú dve tretiny podávaných jedál na tomto summite prvýkrát v histórii vegánskej alebo vegetariánskej.
Niektoré ďalšie krajiny v Európe sa tiež snažia rastlinnú stravu viac propagovať. Prvé podobné projekty momentálne vznikajú v Portugalsku alebo v Nemecku. Biznisový rozmer počínania si uvedomujú v Južnej Kórei, kde počas decembra predstavia vlastný plán na podporu priemysel rastlinných potravín. Politické vedenie ázijskej krajiny už označilo tento segment za nový motor rastu, uzatvára BBC.