„Ľudia s peniazmi tvoria v Juhoafrickej republike veľmi malé percento. To znamená, že prevažná väčšina Juhoafričanov z tohto bezpečnostného priemyslu v skutočnosti nemá žiadny prospech,“ povedal Chad Thomas, odborník na organizovaný zločin, ktorý viac ako 30 rokov pracoval v oblasti presadzovania práva a teraz pôsobí v súkromnej bezpečnostnej spoločnosti.
„Ak žijete v tradičnom prostredí mestečka alebo v neformálnej osade, len málokde uvidíte bezpečnostné hliadky, pretože nemajú platiacich zákazníkov,“ vysvetľuje. A dodáva, že ani tí, ktorí majú to šťastie a môžu si súkromnú ochranku dovoliť, nie sú vždy v bezpečí.
V novembri bola napríklad juhoafrická vládna ministerka a jej bodyguardi na diaľnici prepadnutí so zbraňou v ruke a okradnutí o peniaze a mobilné telefóny. Dvaja bodyguardi museli ležať na zemi, zatiaľ čo lupiči prehľadávali ich vozidlo a ukradli im zbrane.
Za vysokou kriminalitou je podľa expertov práve chudoba. „Videli sme, ako sa hnev ľudí na finančnej situácii prejavuje v násilných činoch. To, čo by malo byť normálnou lúpežou, keď páchateľ na niekoho mieri strelnou zbraňou, sa pre lupičov stáva príležitosťou, ako si na nevinných obetiach vybiť svoju frustráciu a hnev,“ myslí si Thomas.
Násilná kriminalita v Juhoafrickej republike v poslednom desaťročí prudko vzrástla. Od februára 2022 do februára 2023 došlo v krajine k 27 494 prípadom zabitia alebo vraždy, zatiaľ čo v rokoch 2012 až 2013 to bolo „iba“ 16 213 prípadov. Miera vrážd v Juhoafrickej republike od roku 2022 do roku 2023 predstavovala 45 na sto tisíc obyvateľov, zatiaľ čo v Spojených štátoch je to 6,3 a vo väčšine európskych krajín okolo jednej vraždy na sto tisíc obyvateľov.
Polícia uvádza, že od začiatku roka 2024 nastúpi do služby desaťtisíc nových policajtov, ktorí sa budú snažiť tento trend zvrátiť. „Budeme mať viac príslušníkov v teréne, ktorí budú schopní zasiahnuť na viacerých miestach,“ verí národný policajný komisár Fannie Masemola.