Spolu s ohromujúcim počtom preplávaných kilometrov bolo jedným z najdôležitejších zistení štúdie, že veľryba sa po ceste dostala medzi niekoľko populácií veľrýb vráskavcov.
Samec veľryby si potreboval naplniť túžbu po párení, preto sa rozhodol preplávať najmenej cez tri oceány. Nová štúdia, ktorú zverejnil portál Live science, ukazuje, že samec Vráskavca dlhoplutvého prekonal pri hľadaní sexu viac než 13-tisíc kilometrov z Tichého do Indického oceánu.
Stretol niekoľko populácií vráskavcov
Vedci uviedli, že cesta veľryby je najdlhšou vzdialenosťou medzi dvoma pozorovaniami druhu (Megaptera novaeangliae), ktorá bola kedy zaznamenaná.
Počnúc pobrežím Kolumbie vo východnej časti Tichého oceánu a končiac pri pobreží Zanzibaru v juhozápadnom Indickom oceáne trvala odysea veľryby 13 046 kilometrov naprieč svetom.
Veľryba pravdepodobne plávala na východ z Kolumbie, smerovala po prevládajúcich prúdoch v južnom oceáne a potenciálne navštevovala populácie vráskavcov v Atlantickom oceáne, povedal spoluautor štúdie Ted Cheeseman.
„Bolo to veľmi vzrušujúce zistenie, druh objavu, kde naša prvá reakcia bola, že musela nastať nejaká chyba,“ povedal Cheeseman.
Spolu s ohromujúcim počtom preplávaných kilometrov bolo jedným z najdôležitejších zistení štúdie, že veľryba sa po ceste dostala medzi niekoľko populácií veľrýb vráskavcov.
Vráskavce obyčajné sa zvyčajne riadia veľmi konzistentnými migračnými vzormi, pohybujú sa medzi kŕmnymi miestami v chladných vodách blízko pólov a hniezdiacimi oblasťami bližšie k trópom. Je známe, že veľryby každoročne preplávajú viac ako 8 000 km v smere sever-juh, ale nemajú tendenciu cestovať ďaleko v smere východ-západ a vo všeobecnosti sa nemiešajú s inými populáciami.
Nové správanie
Cesta cez oceán pozorovaná v novej štúdii ukazuje, že migrácia veľrýb vráskavcov je flexibilnejšia, než si výskumníci predtým mysleli.
Zatiaľ čo vedci občas zaznamenali podobné migrácie už predtým – ako napríklad prípad samčej veľryby vráskavca, ktorá v rokoch 1999 až 2001 preplávala 9 800 km z Brazílie na Madagaskar – samec v novej štúdii stanovil nový rekord vzdialenosti pri ceste z jednej chovnej oblasti do druhej.
„Dokázali sme zdokumentovať nové správanie, ktoré poskytuje dôležitý pohľad na ekológiu [vráskavcov],“ povedala hlavná autorka štúdie Ekaterina Kalashnikova.
Zvýšenie šance na rozmnožovanie
Objav je založený na fotografiách, ktoré vedci urobili v rokoch 2013 až 2022 a ktoré následne zverejnili na Happywhale. Obrázky ukázali rovnakého sexuálne dospelého samca na dvoch miestach pri Kolumbii, a potom o päť rokov neskôr v kanáli Zanzibar, zakaždým v spoločnosti konkurenčnej skupiny veľrýb, v ktorej samicu prísne stráži „hlavný“ samec, pričom ďalší samci súperia o prístup k nej, dodala Kalashnikova.
Motiváciou na cestu bola zrejme túžba po sexe, pričom dotyčný samec zvýšil svoje šance na rozmnožovanie zmiešaním sa s príslušníkmi inej chovnej populácie.
Ďalšími dôvodmi nezvyčajného dobrodružstva veľryby môžu byť zmeny v životnom prostredí, ktoré ovplyvňujú distribúciu potravy; klimatické zmeny a rast populácie vráskavcov, ktorý podľa štúdie zvyšuje konkurenciu medzi samcami počas obdobia kŕmenia a rozmnožovania.