Obrana
Víťazstvo Trumpa znamená, že Európa sa už nemôže – alebo prinajmenšom oveľa menej – spoliehať na USA pri svojej obrane a bezpečnosti. Donald Trump počas svojho prvého funkčného obdobia pohrozil odchodom z NATO a počas kampane opakovane povedal, že Washington v prípade ruskej agresie nezachráni spojencov, ktorí neinvestujú dostatočne do svojej armády.
Istým spôsobom to môže byť pre EÚ skryté požehnanie, ktoré prinúti európske vlády, aby užšie spolupracovali a robili odvážne rozhodnutia – ako napríklad súhlas so spoločnými pôžičkami na podporu obranného priemyslu bloku. Francúzsko by mohlo oživiť diskusie o európskom aspekte svojej jadrovej doktríny, zatiaľ čo Brusel a Londýn by mohli urýchliť rozhovory o dohode o obrane a bezpečnosti. Väčšina krajín by pravdepodobne zvýšila výdavky na obranu čo najviac.
Výhra Trumpa by mohla znamenať koniec americkej vojenskej pomoci Ukrajine a tlak na Kyjev, aby vyjednal mierovú dohodu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aj keď podmienky sú pre Moskvu priaznivejšie.
Technológie
Víťazstvom Trumpa sa môže skončiť Obchodná a technologická rada USA a EÚ, čo je polročné transatlantické politické zhromaždenie založené v roku 2021 ako miesto, kde by USA a EÚ mohli diskutovať o technologickej politike a koordinovať témy, ako sú polovodiče a umelé spravodajské štandardy. Kolaps takéhoto diplomatického kanála by mohol prísť vtedy, keď bude najviac potrebné medzinárodné zosúladenie s riadením AI.
Ďalšou nevýhodou je Trumpova blízkosť k Elonovi Muskovi, vlastníkovi spoločnosti X, ktorý sa stal veľkým Trumpovým podporovateľom. Ak EÚ udelí pokutu X za porušenie blokových pravidiel moderovania obsahu, vzťah medzi Trumpom a Európskou komisiou by sa mohol veľmi rýchlo zhoršiť a oživiť známy príbeh, že EÚ sa len snaží „zničiť americké veľké technologické spoločnosti“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)