Veľký prehľad: Donald Trump je opäť v Bielom dome. Čo to znamená pre Európu?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP/X/Juank)

Obchod

„Amerika na prvom mieste“ znie Trumpov prístup k obchodnej politike. Sľúbil, že vráti pracovné miesta do USA a potrestá nepriateľov paušálnymi clami vo výške 10 alebo 20 percent (a až 60 percent na tovar pochádzajúci z Číny), a to napriek varovaniam ekonómov o škodlivom vplyve na ekonomiku USA. rast a vyššie náklady pre spotrebiteľov.

Trumpova obchodná politika je zameraná viac na zníženie značného obchodného deficitu USA ako na otváranie nových trhových príležitostí. Na obchodnú politiku sa bude pozerať najmä z pohľadu národnej bezpečnosti a geopolitiky.

EÚ nedokázala zarobiť na zmiernení napätia s Bidenovou administratívou s cieľom vyriešiť pretrvávajúce obchodné spory týkajúce sa ciel na oceľ a hliník, ekologických dotácií na elektromobily a oživenia najvyššieho súdu Svetovej obchodnej organizácie. Očakáva sa, že tieto roztržky sa za Trumpa ešte zhoršia.

Banky

Nazvite to Trumpageddon, píše Politico. Ak novozvolený prezident presadí čo i len polovicu nápadov, ktoré predniesol v kampani, očakávajte vážnu bolesť pre európske hospodárstvo. Analytici Goldman Sachs uviedli, že euro by mohlo klesnúť až o 10 percent voči doláru, ak nová administratíva uzákoní svoj celoplošný tarifný plán, pričom zisky medzi skupinou najväčších európskych spoločností by mohli budúci rok klesnúť o viac ako 5 percent.

Trump výslovne vyzval na väčšie zasahovanie Bieleho domu do fungovania Federálneho rezervného systému USA – americkej centrálnej banky. To by mohlo mať obrovské dôsledky na stabilitu globálneho finančného systému, ako aj na pokračujúcu dominanciu dolára ako svetovej rezervnej meny.

Menej priame, ale nemenej účinné sú plány na deportáciu migrantov bez dokladov po miliónoch. Zatiaľ nie je jasné, kto bude v hľadáčiku programu masových deportácií, ale vzhľadom na dôležitosť migrujúcej pracovnej sily, a to aj tej nedokumentovanej, pre kľúčové časti americkej ekonomiky, bude nevyhnutný tlak na zvyšovanie cien.

Udržateľnosť

Pre Brusel nebude žiadnym prekvapením, že zvolený prezident nie je fanúšikom tvorby zelenej politiky.

Zatiaľ čo Trumpova administratíva pravdepodobne neovplyvní nastavenie vlastných pravidiel Bruselu v ekologických otázkach, Trumpova nevraživosť voči environmentálnej politike prehĺbi priepasť medzi týmito dvoma blokmi na medzinárodnej scéne a poškodí ambície EÚ podporovať multilaterálnu spoluprácu.

Keď sa Trump po druhýkrát dostane do Oválnej kancelárie, mohol by tiež začať ustupovať od medzinárodných záväzkov zo strany USA. Republikánska strana je dôrazne proti návrhu na obmedzenie výroby plastov v rámci prebiehajúcich rokovaní o globálnej zmluve o plastoch, ktoré podporujú USA.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie