fbpx

Veľké porovnanie: Prístup rodičov k finančnej gramotnosti detí v Česku a na Slovensku je rozdielny

Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik)

Žiadne vreckové nedáva v Česku štvrtina rodičov, na Slovensku dokonca viac ako tretina. Podľa odborníkov tým majú deti obmedzenú možnosť naučiť sa základom finančnej gramotnosti. Dôležité je pravidelné vreckové, aj keby bolo nižšie.

Finančné vzdelávanie detí v Českej republike a na Slovensku sa odlišuje, píše portál idnes.cz. Asi najviac je to vidieť na prístupe ku vreckovému. V Českej republike dostávajú vreckové tri štvrtiny detí. Naproti tomu na Slovensku je to iba 66 percent. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Home Credit, ktorý uskutočnila agentúra STEM/MARK.

To, že deti nejaké vreckové dostávajú, neznamená, že ho dostávajú v rovnakej výške alebo pravidelne. V Česku dáva deťom pravidelné vreckové len 44 percent rodičov, pričom od 31 percent rodičov dostávajú deti vreckové nepravidelne. Na Slovensku sú pomery opačné. 27 percent rodičov dáva deťom vreckové pravidelne a 39 percent nepravidelne, teda skôr keď treba.

Pravidelné vreckové pritom u detí zohráva dôležitú úlohu v získavaní finančnej gramotnosti. Ide prakticky o jednu z prvých skúseností, ako dieťa do sveta financií uviesť. Pre deti môže byť nakladanie s vreckovým cennou a zároveň bezpečnou skúsenosťou do budúcnosti. „Deti sa tým učia sledovať svoje výdavky a hospodáriť s obmedzeným množstvom peňazí,“ hovorí Jaroslav Ondrušek, finančný analytik spoločnosti Home Credit.

Aj napriek tomu však v Česku 25 percent rodičov deťom žiadne vreckové nedáva. Na Slovensku je to dokonca 34 percent rodičov. „Absencia alebo nepravidelnosť vreckového môže obmedziť príležitosti dieťaťa na rozvoj kľúčových zručností,“ hovorí Andrea Machálková, expertka Českej bankovej asociácie na finančné vzdelávanie. Dieťa potom môže mať problém hospodáriť s peniazmi, plánovaním a spravovaním financií.

O nutnosti edukovať svoje deti v oblasti finančnej gramotnosti pritom rodičia vedia. A približne 80 percent rodičov v Česku aj na Slovensku dodáva, že s deťmi napríklad otvorene hovorí o príjmoch a výdavkoch v ich domácnosti. „Je to veľmi dobrá správa, že rodičia berú finančné vzdelávanie vážne. Otvorená komunikácia o peniazoch môže deťom pomôcť vybudovať zdravý vzťah k financiám v budúcnosti,“ dodáva Jaroslav Ondrušek.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie