Britská televízia BBC priniesla zistenia, že paradajkové pyré označované ako „talianske“ môže v skutočnosti pochádzať z Číny. Analýza viacerých výrobkov z obchodov vo Veľkej Británii a Nemecku odhalila, že paradajky použité na ich výrobu môžu byť pestované v oblastiach spojených s nútenou prácou, mučením a zneužívaním, najmä v čínskej provincii Sin-ťiang.
Štúdia sa zamerala na 17 produktov, ktoré boli označené ako „talianske“, no ich paradajky podľa všetkého pochádzajú z Číny. Táto oblasť, známa produkciou takmer tretiny svetovej zásoby paradajok, využíva pracovnú silu z radov Ujgurov a ďalších moslimských menšín. OSN už v minulosti obvinila čínsku vládu z neľudských pracovných podmienok, vrátane mučenia.
Čína tieto obvinenia odmietla a trvá na tom, že práva pracovníkov sú chránené zákonom. BBC však zistila, že na paradajkových poliach musia zamestnanci denne plniť extrémne normy, ako napríklad nazbierať 650 kg paradajok. Tí, ktorí ich nesplnia, údajne čelia fyzickým trestom, vrátane bitia elektrickými obuškami.
‘Italian’ purees likely to contain Chinese forced-labour tomatoes, BBC finds. Sickening deception by @Asda, @Tesco, @Morrisons and @Waitrose! https://t.co/bD0g3lzK94 pic.twitter.com/MBhk4sIAKD
— Andrew Higgs (@Macheath1) December 1, 2024
Podľa BBC paradajky z Číny cestujú vlakom cez Kazachstan, Azerbajdžan a Gruzínsko až do Talianska, kde ich spracúvajú miestne firmy. Medzi nimi je aj známa spoločnosť Antonio Petti, ktorá mala medzi rokmi 2020 a 2023 spracovať viac ako 36 miliónov kilogramov paradajkového pretlaku od čínskej firmy Xinjiang Guannong.
BBC si na analýzu pôvodu paradajok najala nezávislú austrálsku firmu špecializujúcu sa na zisťovanie stopových prvkov. Výsledky ukázali, že väčšina paradajkových výrobkov označených ako talianske predávaných v USA skutočne obsahovala talianske paradajky. Naopak, 17 produktov z európskych obchodov spojených so spoločnosťou Petti obsahovalo stopy čínskych paradajok. Supermarkety v reakcii na tieto zistenia začali vlastné vyšetrovanie, pričom niektoré spochybnili metodológiu testovania a tvrdili, že nenašli dôkazy o čínskom pôvode paradajok.
‘Italian’ purees likely to contain Chinese forced-labour tomatoes, BBC finds https://t.co/UAPjSvrNkr
— BBC News (UK) (@BBCNews) December 2, 2024
Spojené štáty už zaviedli legislatívu zakazujúcu dovoz paradajok zo Sin-ťiangu, zatiaľ čo Európa a Británia sa spoliehajú na samoreguláciu dodávateľských reťazcov. Tá má zabezpečiť, že produkty vznikajúce v podmienkach nútenej práce nebudú uvedené na trh. Po sprísnení regulácií zo strany Európskej únie však Británia čelí obavám, že by sa jej trh mohol stať útočiskom pre produkty pochádzajúce z takýchto podmienok.