Vedkyňa pátra po dávno stratených druhoch ovocia pomocou renesančných malieb

Ilustračné foto. Zdroj: Artvee/Brazilian School, Coenraet Roepel

Isabella Dalla Ragione, známa ako talianska „detektívka ovocia,“ skúma historické umelecké diela a archívy, aby našla dávno zabudnuté odrody ovocia, ktoré boli kedysi bežné v talianskej kuchyni. Jej úsilie vychádza zo záujmu o zachovanie biorozmanitosti a podpory talianskych poľnohospodárov.

Na obrazoch renesančných majstrov ako Piero della Francesca či Pintoricchio dokáže identifikovať odrody ovocia, ktoré dnes prakticky vymizli, napríklad čerešne acquaiola alebo drobné hrušky api piccola, píše o tom Smithsonian Magazine.

Tieto plody majú jedinečné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť modernému poľnohospodárstvu čeliť klimatickým výzvam, keďže sú odolnejšie voči zmene podmienok a dokážu sa skladovať bez chladenia.

Svoje objavy nečerpá len z obrazov, ale aj z historických dokumentov z 15. a 16. storočia, ktoré sa nachádzajú v opustených kláštoroch a archívoch, kde nachádza podrobné záznamy o pestovaní a spotrebe rôznych druhov ovocia. Vďaka svojim výskumom sa jej podarilo nájsť a znovu zasadiť mnoho starých odrôd na svojom rodinnom pozemku, ktorý zdedila po otcovi. Tento pozemok sa nachádza pri rieke Tiber a pestuje tu cez 150 druhov ovocných stromov, vrátane pôvodných druhov hrušiek, čerešní a jabĺk. Medzi jej najväčšie objavy patrí identifikácia tzv. „kravičkového“ jablka na slávnom obraze Madonna With Child od maliara Belliniho. Dalla Ragione ho identifikovala ako druh, ktorý mal kedysi významné miesto v talianskom sadoch, no dnes je takmer zabudnutý.

Dalla Ragione sa vyznačuje multidisciplinárnym prístupom, ktorý kombinuje poľnohospodárske znalosti so štúdiom dejín umenia. Inšpiráciu našla u svojho otca, umelca a učiteľa, ktorý zasvätil život ochrane tradičných foriem farmárčenia a dokumentácii vidieckych zvyklostí. V 80. rokoch, keď Dalla Ragione začala svoju kariéru, sa globálne poľnohospodárstvo transformovalo na priemyselnú produkciu, čo viedlo k masovému úbytku geneticky rozmanitých druhov ovocia. Tieto tradičné odrody sú podľa nej kľúčové pre budúcnosť, pretože ponúkajú širší genetický základ, ktorý im umožňuje odolávať extrémnym podmienkam, ako je sucho či nové škodce.

Dnes Dalla Ragione spolupracuje s talianskymi agrikultúrnymi komisiami, miestnymi farmármi a organizáciami ako Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo na projektoch, ktoré majú podporiť zachovanie týchto starých druhov. Okrem Talianska sa jej výskum rozširuje aj na iné krajiny, napríklad Libanon či Západný breh Jordánu, kde pomáha s obnovou miestnych tradičných ovocných odrôd.

S jej pomocou sa viaceré staré sady dostali do nového života, a tak dnes môžeme vidieť renesančné ovocie nie len na obrazoch, ale aj na stoloch – dôkaz toho, že biodiverzita z minulosti môže priniesť riešenia pre výzvy budúcnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie