Zariadenie začne pracovať tým, že väzňovi ukáže AI-generované spomienky na ich zločiny, ktoré môžu zahŕňať domáce násilie, nenávistné zločiny, diskrimináciu, spreneveru, obchodovanie s vnútornými informáciami, krádež a podvod.
Okrem vizuálnych efektov by technológia mohla tiež stimulovať fyzickú odozvu tým, že by páchateľ cítil bolesť a utrpenie, ktoré jeho obeť prežila.
„Niektoré spomienky sú navrhnuté tak, aby vyvolali následky a traumu. Takéto spomienky by mohli simulovať dlhodobé následky násilných činov, ako je smútok rodiny obete alebo fyzická a emocionálna trauma, ktorú obeť prežila,“ zverejnil Al-Ghaili.
„Umelé spomienky implantované zariadením Cognify by boli plynulo začlenené do existujúcich neurálnych sietí mozgu, čím by sa predišlo kognitívnej disonancii a zabezpečilo, že subjekt prežije spomienky, akoby boli skutočné.“.
Kým väzni prežívajú živé spomienky na svoje zločiny, centrálny počítač zhromažďuje údaje, aby pochopil, čo vedie ľudí k takýmto činom.
Al-Ghaili poznamenal, že Cognify by „mohol revolučne zmeniť trestnoprávny systém tým, že by výrazne znížil potrebu dlhodobého väznenia a s ním spojené náklady. Tradičné väznice vyžadujú značné rozpočty na výstavbu, údržbu, personál a starostlivosť o väzňov, vrátane jedla, zdravotnej starostlivosti a rehabilitačných programov.“
„Nahradením dlhých väzenských trestov krátkou, intenzívnou rehabilitáciou pomocou implantácie umelých spomienok by sa náklady na udržiavanie väzenských zariadení a podporu väzňov mohli výrazne znížiť.“ uzavrel Al-Ghaili.