Vedec predstavil koncept väzenia budúcnosti, ktorý by podľa jeho tvrdení mohol urýchliť prepustenie zločinca na minúty namiesto rokov či desaťročí, informuje dailymail.co.uk.
Takzvaný Cognify by implantoval syntetické spomienky na zločin do mozgu osoby, pričom by zobrazoval perspektívu obete.
Systém by mohol obsahovať zariadenie podobné virtuálnej realite, ktoré by zobrazovalo AI-generované zábery zločinu, spojené s mozgovým implantátom, ktorý by vyvolával emocionálne stavy ako ľútosť – pocity, ktoré niektorí jedinci možno sami neprodukujú. Tento koncept, vyvinutý Hashemom Al-Ghailim, by zabezpečil dlhodobé účinky terapie tým, že by spomienky urobil trvalými. V súčasnosti je v USA väznených viac ako 1,7 milióna ľudí.
Aj keď úradníci už dlho tvrdia, že väzenie odrádza páchateľov od budúcich zločinov, viac ako 100 štúdií v roku 2021 zistilo, že to nebráni ľuďom v opakovaní trestných činov.
S týmto vedomím sa Al-Ghaili pozerá do budúcnosti s väzením, o ktorom tvrdí, že pomôže zločincom poučiť sa z ich minulosti. „Cognify by mohlo jedného dňa vytvárať a implantovať umelé spomienky priamo do mozgu väzňa,“ uviedol.
„Tieto komplexné, živé a realistické spomienky sú vytvárané v reálnom čase pomocou AI-generovaného obsahu. Aj keď by rehabilitácia trvala niekoľko minút, zločincovi by sa to zdalo ako roky. V mysli zločinca by čas plynul pomalšie než v reálnom živote,“ hovorí Al-Ghaili.
V závislosti od závažnosti zločinu a trestu by spomienky mohli byť prispôsobené potrebám rehabilitácie každého jednotlivca.
Väzni podstúpia vysokorozlišovacie skenovanie mozgu, ktoré vytvorí detailnú mapu ich nervových dráh. Táto mapa umožňuje zariadeniu Cognify zamerať sa na konkrétne oblasti mozgu zodpovedné za pamäť, uvažovanie a logické myslenie.
Tieto úlohy sa nachádzajú v hipokampe, prefrontálnej kôre, amygdale, temennom laloku a prednom cingulárnom kortexe.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)