Vedci zachytili TAJOMNÝ signál z vesmíru. Pochádza z extrémne vzdialenej GALAXIE

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: ISTOCK/m-gucci , ISTOCK/cemagraphics

Vedci zo Severozápadnej univerzity v USA zaznamenali rýchle rádiové záblesky (FRB), ktoré sú veľmi krátkymi, ale silnými impulzmi rádiových vĺn. Tieto záblesky sú ešte stále predmetom intenzívneho výskumu, pretože ich pôvod a mechanizmy nie sú úplne pochopené. Výskum v tejto oblasti je veľmi dôležitý, pretože tieto signály môžu poskytnúť nové informácie o vzdialených a extrémnych javoch vo vesmíre.

Vedci zo Severozápadnej univerzity v USA nedávno detegovali rýchle rádiové záblesky (FRB), ktoré podľa ich predpokladov pochádzajú z galaxie vzdialenej miliardy svetelných rokov, informoval denník Daily Mail.

Objav sa podarilo sledovať v „mŕtvej“ galaxii

Podľa portálu niektorí odborníci dokonca prišli s návrhom, že môže ísť o mimozemšťanov, ktorí sa takýmto spôsobom snažia kontaktovať Zem. „Väčšina ich kolegov im však odporuje a tvrdí, že zdrojom sú čierne diery alebo zrútené hviezdy,“ napísal denník.

Zistenia zdokumentované v dvoch štúdiách publikovaných v časopise The Astrophysical Journal Letters vyvracajú dlhoročný názor, že FRB pochádzajú výlučne z oblastí aktívnej tvorby hviezd. Namiesto toho nové pozorovania naznačujú, že pôvod týchto záhadných vesmírnych udalostí môže byť rozmanitejší, než sa doteraz predpokladalo, vysvetlil portál Northwestern.

Podľa odborníkov záblesky trvajú od zlomku milisekundy do niekoľkých sekúnd a potom údajne bez stopy zmiznú. Výskumníci zo Severozápadnej univerzity zaznamenali FRB, ktorý od februára do júla 2023 vyprodukoval 21 impulzov trvajúcich niekoľko milisekúnd. Unikátne je, že tento objav sa podarilo vystopovať v „mŕtvej“ galaxii, ktorá už neprodukuje hviezdy.

Najmasívnejšia hostiteľská galaxia

„Zdá sa, že ide o zatiaľ najmasívnejšiu galaxiu FRB. Je to jedna z najhmotnejších galaxií na svete,“ uviedla rádioastronómka Tarraneh Eftekhariová.

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobuje rýchle rádiové záblesky. Niektorí vedci však predpokladajú, že ich vysielajú umierajúce hviezdy vo vzdialených galaxiách, ktoré sú známe ako magnetary.

„Prevláda teória, že FRB vznikajú z magnetárov, ktoré sa vytvorili pri kolapse jadra supernovy. Zdá sa, že to tak nie je. Zatiaľ čo mladé masívne hviezdy končia svoj život ako supernovy kolapsom jadra, v tejto galaxii nevidíme žiadne dôkazy o mladých hviezdach,“ povedala Eftekhariová.

Členovia výskumného tímu sa preto držia teórie, že namiesto toho, aby našli mladú galaxiu, pozorovali FRB pochádzajúce z galaxie bez hviezd.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie