Dopady klimatickej zmeny
Ďalším zásadným problémom, ktorý prispieva k posunu hodín, je klimatická zmena. Rok 2024 bol označený za najteplejší v histórii meraní, pričom dopady zmeny klímy sú čoraz ničivejšie. Napriek tomu emisie skleníkových plynov naďalej rastú.
Vedci zároveň kritizujú nedostatočné investície do opatrení na zníženie emisií a upozorňujú na nízku prioritu, ktorú klimatickým otázkam venuje súčasná americká administratíva. Táto nečinnosť podľa odborníkov vážne ohrozuje snahy o obmedzenie klimatickej krízy.
História Hodín posledného súdu
Hodiny posledného súdu sú dielom organizácie Bulletin of the Atomic Scientists, ktorú v roku 1945 založili významní vedci vrátane Alberta Einsteina a Roberta Oppenheimera. Táto organizácia vznikla na Chicagskej univerzite ako reakcia na vývoj prvej atómovej bomby. Hodiny boli vytvorené v roku 1947 s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o rizikách pre ľudstvo a planétu spôsobených ľudskou činnosťou.
Na začiatku, v roku 1947, delilo ľudstvo od symbolickej polnoci sedem minút. Odvtedy sa hodiny viackrát posúvali, pričom aktuálnych 89 sekúnd predstavuje najväčšie ohrozenie v ich histórii.
Hodiny posledného súdu sú pripomienkou, že ľudstvo čelí viacerým zásadným hrozbám. Nukleárne zbrane, klimatická zmena a technologické riziká sú výzvy, ktoré si vyžadujú okamžité a koordinované kroky svetových lídrov. Ak sa situácia nezmení, čas na nápravu sa bude naďalej skracovať.