Dohoda zaväzuje každú krajinu k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Za priaznivých podmienok plnenia dohody by v druhej polovici storočia mal nastať stav, v rámci ktorého sa do ovzdušia vypustí len toľko emisií, koľko bude príroda schopná spotrebovať, čím by sa dosiahla klimatická neutralita. Cieľom dohody je taktiež prekopať ekonomiku smerom k udržateľnosti a nízkouhlíkovej stratégii.
Vedcom aj politikom je však jasné, že stav klimatickej neutrality nedosiahneme zo dňa na deň. Kým sa klíma ustáli, prejdú celé desaťročia, možno až stáročia. Aj napriek dohode množstvo vypustených emisií do ovzdušia rastie, odlesňovanie aj spaľovanie uhlia, ropy a plynu pokračujú aj naďalej.
V roku 2022 sa priemerný rast globálnej teploty priblížil k hodnote 1,15 °C a vyhliadky do budúcnosti hovoria iba o ďalšom otepľovaní. Svetová meteorologická organizácia uvádza, že v dohľadných rokoch budeme priemerné oteplenie o 1,5 °C dosahovať čoraz častejšie.
Pravdepodobnosť prechodného prekročenia teploty o 1,5 °C pritom rastie konštantne od roku 2015, kedy sa blížila k nule. V rokoch 2017 až 2021 sa vyšplhala na približne 38%, dnes je táto pravdepodobnosť na 93%.
Všetko nasvedčuje tomu, že priemerné globálne teploty budú naďalej rásť a my sa budeme čoraz viac vzďaľovať od klímy, na ktorú sme zvyknutí. Vedci publikovali odhady na najbližších 5 rokov, no prelomový a rekordný má byť práve rok 2024.