Vedci varujú: Rok 2024 bude prelomový. Globálne teploty zlomia rekordy, pripravte sa na extrémne počasie

Reklama
Zdroj: Pexels/ Greg / Nikolett Emmert

Sužujú nás vysoké teploty, ale nebojte sa, bude ešte horšie. Svetová meteorologická organizácia avizuje, že klíma na planéte sa stále viac vzďaľuje od normálu, na ktorý sme zvyknutí. Predpokladá, že v najbližších 5 rokoch budú globálne teploty lámať rekordy.

Meteorológovia bijú na poplach. Podľa nich existuje až 98 %-ná šanca, že aspoň 1 z nasledujúcich 5 rokov bude najteplejší v histórii. Kombinácia nadmernej produkcie skleníkových plynov a nadchádzajúceho prírodného javu El Niňo spôsobí, že priemerné ročné teploty medzi rokmi 2023 až 2027 budú o viac ako 1,5 °C nad predindustriálnymi hodnotami.

Zdroj: Pexels/Vladyslav Dukhin

El Niňo klimatickej kríze nepomôže

El Niňo je klimatický fenomén, ktorý zásadne ovplyvňuje podnebie na planéte. Opakovane sa objavuje v rozmedzí od 2 do 7 rokov a zvyčajne trvá 8 až 10 mesiacov. Ide o jav, ktorý súvisí s otepľovaním vôd východného rovníkového Pacifiku. Teplé oceánske prúdy pri pobreží Južnej Ameriky vtedy vychádzajú na povrch a vytláčajú do atmosféry obrovské množstvo tepla.

Oslabený vplyv El Niňa za posledné 3 roky podľa svetovej meteorologickej organizácie dočasne obmedzil dlhodobý trend otepľovania. Vedci tiež informovali, že v marci sa pozitívne účinky oslabeného El Niňa skončili a očakávajú, že v najbližších mesiacoch naberie tento klimatický fenomén na sile. Jeho nepriaznivé účinky na globálne otepľovanie sa prejavia v plnej miere už budúci rok.

United Nations upozorňuje, že El Niňo v kombinácii s nadmernou produkciou skleníkových plynov majú potenciál posunúť globálne teploty „do neprebádaných vôd“. Organizácia očakáva atmosférické javy, ktoré vytvoria vhodné podmienky pre výskyt extrémneho počasia. Vlny sucha majú striedať prívalové dažde, ktoré spôsobia záplavy, silné búrky a požiare. Trpieť bude životné prostredie, vodné hospodárstvo, potravinová bezpečnosť aj zdravie ľudí.

Zdroj: Pexels/Pixabay

Oteplenie nad 1,5 °C podľa všetkého nezastavíme

Od podpisu Parížskej dohody, v ktorej sa 195 krajín sveta dohodlo na spoločnom postupe v spomaľovaní rastu globálnej teploty, uplynulo takmer 8 rokov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie