Vedci hovoria o tom, že prúdenie v Atlantiku výrazne slabne. Dochádza k tomu rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo. V Európe by takéto oslabenie morských prúdov mohlo priniesť znateľné ochladenie, a to najmä v zimných mesiacoch.
Vedci z časopisu Nature upozorňujú na to, že veľký tepelný výmenník v Atlantickom oceáne, ktorého súčasťou je aj Golfský prúd, znateľne slabne a smeruje k svojmu kolapsu. Z jeho oslabovania vinia najmä topenie ľadovcov v arktickej oblasti.
„V nasledujúcom storočí by cirkulácia mohla byť o 33 % slabšia v porovnaní s jej ľudskou činnosťou nenarušeným stavom,“ tvrdia autori článku. „Takéto oslabenie Atlantickej meridionálnej cirkulácie (názov tohto systému, pozn. red.) by podstatne ovplyvnilo klímu a ekosystémy,“ varujú ďalej. Dôjsť by k tomu pri súčasnom tempe topenia ľadovcov mohlo už v roku 2040, teda o 20 rokov skôr, než sa predpokladalo.
Ako informuje web Earth, v Európe by to prinieslo silné ochladenie, a to predovšetkým v zime. Európu totiž toto prúdenie výrazne zahrieva. Veľkú úlohu v tom, ako sa celý systém morskej cirkulácie bude správať, bude mať podľa odborníkov topenie ľadovcov v oblasti Irmingerovho mora na východe Grónska. Podľa webu Live Science totiž ľadovcová voda tečúca do severného Atlantiku riedi v tejto oblasti povrchové vody, čo vedie k vzniku spodných prúdov, ktoré následne vedú k spomaleniu celej atlantickej cirkulácie.
Odborníci zároveň zdôrazňujú, že je stále možné zvrátiť tento vývoj. Ľudstvo by však muselo výrazne obmedziť emisie skleníkových plynov, obmedziť globálne otepľovanie, a zastaviť tak topenie ľadovcov.