Vedci testujú novú vakcínu s nanočasticami, mohla by byť účinná proti variantom COVID-19

covid, koronavírus, vakcína
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik, karlyukav
Reklama

Vakcíny vyvinuté proti SARS-CoV-2 sú nepochybne účinné, ale výskyt nových variantov naďalej spôsobuje problémy vedcom.

Nedávna štúdia priniesla zaujímavé výsledky, ktoré odhaľujú, že novovyvinutá univerzálna vakcína ukázala sľubné výsledky u myší.

Zmes by mohla poskytnúť ochranu aj pred budúcimi typmi koronavírusu

Výskumníci vytvorili nanočastice obsahujúce rôzne kombinácie receptorovej väzbovej domény (RBD) vírusového spike proteínu, ktoré boli schopné vyvolať protilátkovú odpoveď proti SARS-CoV-2 a iným patogénom, píše IFL Science.

Odborníci sa domnievajú, že správna zmes RBD by mohla poskytnúť aj ochranu pred budúcimi typmi koronavírusu. SARS-CoV-2 je členom SARS Betacoronavirus, čiže skupiny Sarbecovirus, rovnakej skupiny ako SARS, ktorá bola zodpovedná za epidémiu v rokoch 2002–2004.

Posledný menovaný vírus bol zachytený včas pod kontrolou vďaka medzinárodnému úsiliu v oblasti verejného zdravia, podľa údajov WHO bolo v 29 krajinách „len“ asi 8 500 prípadov, z ktorých takmer 920 malo za následok smrť.

Je známe, že SARS-CoV-2, ktorý úzko súvisí s ochorením SARS, má oveľa závažnejšie účinky. Covid-19 od roku 2019 infikoval viac ako 777 miliónov ľudí.

Vakcíny vyvinuté proti SARS-CoV-2 sú nepochybne účinné, ale výskyt nových variantov naďalej spôsobuje problémy vedcom. Bola by potrebná vakcína, ktorá poskytuje oveľa širšiu ochranu – vedci preto pracujú na vytvorení univerzálnej vakcíny proti chrípke z podobných dôvodov.

Ľudstvo bude lepšie pripravené

Eric Wang z Massachusetts Institute of Technology (MIT) a jeho kolegovia nedávno začali pracovať na očkovacej platforme, ktorá by mohla chrániť nielen pred variantmi SARS-CoV-2, ale aj pred budúcimi patogénmi Sarbecovírusu.

Tím navrhol nanočastice zobrazujúce RBD pomocou počítačových nástrojov, a potom imunizoval myši. Niektoré z hlodavcov boli predtým očkované proti Covid-19, zatiaľ čo iné sa predtým so sarbekovírusom nestretli. Zvieratá dostávali v určitých časoch posilňovacie dávky a pravidelne im odoberali krvné vzorky.

Odborníci porovnávali nanočastice obsahujúce dve, päť a sedem rôznych RBD proteínov. Prvé dva typy produkovali najvyššie hladiny protilátok proti niektorým variantom, ale celkovo sa druhý variant ukázal ako najsľubnejší.

Je dôležité dodať, že zatiaľ ide len o pokusy na myšiach a pred uvedením do praxe je potrebné vykonať ešte veľa testovania a vývoja. V každom prípade si môžeme byť istí, že ľudstvo bude ešte lepšie pripravené, keď začne ďalšia pandémia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie