Ľudia, ktorí sa infikovali koronavírusom, môžu dlhodobo pociťovať vedľajšieho účinky tohto ochorenia, napríklad ťažšie dýchanie, dlhotrvajúca únava, vypadávanie vlasov. Najnovšie sa vedci zaoberali stratou sluchu.
Odborníci sa zaoberali prepojením ochorenia COVID-19 s ďalším vedľajším účinkom, a tou je strata sluchu. Nedávna štúdia pritom naznačuje, že problémy môžu spolu súvisieť.
Zistenia, ktoré boli nedávno publikované v časopise eClinical Medicine, odhalili, že mladší dospelí, ktorí mali pozitívny test na COVID, mali takmer štyrikrát vyššie riziko vzniku straty sluchu.
Odborníci uviedli, že výskum ukazuje, že strata sluchu môže byť ďalším príznakom dlhotrvajúceho COVID-u, ktorý by lekári mali sledovať, informuje portál health.com.
„Táto štúdia pridáva dôležité dôkazy do diskusie o dlhotrvajúcom COVID-e zdôraznením potenciálnej dlhodobej komplikácie, ktorá môže postihnúť mladých dospelých,“ vysvetľuje Yun Hwan Oh, autor štúdie a profesor na Katedre rodinného lekárstva na Chung-Ang University v Južnej Kórei.
„Naznačuje to, že vplyv COVID-19 na zdravie sluchu by mohol byť významným aspektom dlhodobého COVID-u, dokonca aj v populácii, ktorá sa vo všeobecnosti považuje za menej ohrozenú závažnými následkami COVID-19.“
Spojenie medzi COVIDom a sluchom
Oh a jeho tím sa začali zaujímať o štúdium súvislosti medzi COVID-om a stratou sluchu po tom, čo si všimli nedostatok rozsiahlych štúdií skúmajúcich túto asociáciu, najmä u mladých dospelých.
„Aj keď niektoré pozorovania a malé štúdie naznačili potenciálne prepojenie, z populačných štúdií nebol dostatok dôkazov,“ povedal.
Na vyplnenie medzery sa výskumníci obrátili na údaje z databázy Kórejskej agentúry pre kontrolu a prevenciu chorôb COVID-19. Získali informácie o viac ako šiestich miliónoch ľudí vo veku 20 až 39 rokov, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID od roku 2020 do konca roka 2022.
Ako vysvetlil Oh, rozhodli sa zamerať na mladších dospelých, pretože „pomáha izolovať účinky COVID-19 na sluch, pretože táto skupina má zvyčajne menej problémov so sluchom súvisiacich s vekom“.
Po zhrnutí faktorov, ako je vek, pohlavie, príjem domácnosti, anamnéza a či bola osoba očkovaná proti COVID, alebo nie, vedci zistili, že strata sluchu bola častejšia u ľudí infikovaných SARS-CoV-2, vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID. Konkrétne, účastníci s COVID mali 3,4-krát vyššie riziko vzniku straty sluchu.
„Najprekvapivejším zistením bola veľkosť zvýšeného rizika,“ povedal Oh.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)