Niektorí lekári odporúčajú tehotným ľuďom spať na ľavom boku. Je to preto, že vaša pečeň je na pravej strane brucha a ležanie na ľavej strane pomáha udržať maternicu mimo tohto veľkého orgánu. Tehotné ženy môžu tiež zažiť pálenie záhy, pretože tehotenstvo spôsobuje, že tráviaci systém sa pohybuje pomalšie. Spánok na ľavom boku zmierňuje pálenie záhy a zároveň uľahčí srdcu pumpovať krv do plodu.
Ak ste mali srdcové zlyhanie, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o polohách spánku, ktorým sa treba vyhnúť. Spánok na pravom boku môže byť najlepšou voľbou pre ľudí so srdcovým zlyhaním. Hoci si niektorí ľudia myslia, že spánok na pravom boku môže obmedziť prietok krvi späť do srdca, nie je dostatok dôkazov, ktoré by dokázali, že je to škodlivé.
Spite na boku, aj keď chrápete
Portál Sleep foundation sa zameral na benefity spánku na boku. Mnoho ľudí žije s chronickou bolesťou, najmä v dolnej časti chrbta. Spánok v nesprávnej polohe, napríklad na bruchu, môže zvýšiť tlak na chrbticu a viesť k bolesti po prebudení. Keď však ľudia prejdú na spánok na boku, hlásia úľavu od bolesti chrbta.
Ľudia majú tendenciu viac chrápať, keď spia na chrbte, pretože váš jazyk ľahšie spadne späť do hrdla a vytvorí prekážku, ktorá môže vyústiť do chrápania.
Keď spíte na boku, vaše dýchacie cesty môžu zostať voľnejšie, takže sa vám bude ľahšie dýchať. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú ľuďom so spánkovým apnoe v závislosti od polohy, vážnou poruchou dýchania súvisiacou so spánkom, spať na boku, aby pomohli zmierniť príznaky.
Výskumníci analyzovali, či vaša poloha v spánku ovplyvňuje efektivitu vášho mozgu pri odstraňovaní „odpadu“ a poloha pri spánku na boku umožňuje rýchlejšie odstraňovanie odpadu ako poloha na bruchu alebo na chrbáte.
V súčasnosti ale stále nie je jasné, aký je najlepší spôsob spánku pre vaše srdce a celkové zdravie. Neoficiálne sa zdá, že mnohým ľuďom so srdcovým zlyhaním je pohodlnejšie spať na pravej strane ako na ľavej. Existuje však veľmi málo vedeckých údajov, ktoré podporujú jeden spôsob spánku nad druhým.